آخرین اخبار

10. خرداد 1395 - 12:32   |   کد مطلب: 23374
دانشجویان دانشگاه پیام نور در بیان برخی مشکلات این مرکز آموزش عالی پاسخ رئیس دانشگاه پیام نور را جویا شدند که مشروح این مباحث در این گزارش آمده است.

 

گروه دانشگاه ایلام رصد:: دانشگاهها و مراکز آموزش عالی کشور از جمله مهمترین و حساس ترین مراکزی هستند که نقش عمده در تعیین سرنوشت جامعه برعهده دارند. به عبارتی امروزه توسعه هر کشوری به بسترسازی لازم از طریق ارتقای علمی و فرهنگی آن جامعه، وتوجه ویژه به محیط های دانشگاهی قابل دست یابی است. از این رو طرح مشكلات دانشجویان و تلاش برای رفع آنها می تواند به برطرف شدن بسیاری از موانع در این مسیر کمک کند.

بیان مشکلات دانشجویان و ارائه پاسخهاي مسئولان مربوطه هم به رفع بسياري از سوء تفاهم ها كمك مي كند و هم فرصتي براي مسئولان است تا اشكالات مجموعه تحت امر خود را از زاويه ديد منتقدان و مراجعانشان نگاه و كشف كنند.گروه دانشگاه ایلام رصد، ضمن تشکر از زحمات و همکاری خوب رئیس دانشگاه پيام نورایلام و ضمن احترام به همه مسئولان و كاركنان اين دانشگاه، اميد دارد انتشار اين گزارش و پاسخ های ارائه شده از سوی رئیس دانشگاه راهی برای رفع برخی مشکلات و اصلاح برخی رفتارها و برخوردها در محیط های دانشگاهی، باشد.

 

دانشجویان دانشگاه پیام نور ایلام، در گفتگو با خبرنگار ایلام رصد، و در بیان برخی مشکلات موجود در این مرکزاموزش عالی، نسبت به ورود آزادنه افراد غیر دانشجو و بعضا دانشجویان فارغ التحصیل و یا دانشجویان دانشگاه های دیگر معترض بوده و اظهار داشتند هیچ سخت گیری در خصوص ورود افراد به محیط و فضای دانشگاه پیام نور صورت نمی گیرد.

 

ورود و خروج دانشجویان از نظارت و کنترل لازم برخوردار نیست

 

پردیس یکی از دانشجویان این دانشگاه گفت: افرادی وارد دانشگاه می شوند که از لحاظ پوشش و حجاب اصلا مناسب نیستند و بعضا رفتارهایی از انها دیده می شود که در شأن یک محیط علمی نیست، بسیاری از پسرانی که وارد دانشگاه می شوند به راحتی اقدام به کشیدن سیگار کرده و در برخی موارد دانشجویان را نیز با خود همراه می کنند.

دنیا دانشجوی رشته مترجمی زبان انگلیسی این دانشگاه با اشاره به نحوه حجاب و آرایش غیر متعارف برخی از دانشجویان این دانشگاه گفت: حراست دانشگاه پیام نور هیچ توجهی به این نوع پوشش ها و آرایش ها ندارد و در برخی موارد عدم تذکر و توجه حراست به این اقدامات باعث می شود دانشجویان هیچ حساسیتی نسبت به داشتن پوشش مناسب در خود نبییند.

زهره دانشجوی رشته روانشناسی این دانشگاه در خصوص رضایت مندی از نحوه برخورد و رفتار کارکنان دانشگاه اظهار داشت: برخی از کارکنان قسمت های دانشگاه اصلا حاضر نیستند به وظایفی که به آنها محول شده عمل کنند و معمولا دانشجویان را دست به سر کرده و یا کاری که باید در یک دفعه مراجعه دانشجو انجام شود، به دفعات دانشجو را مجبور به پیگیری های بیشتر و رفت و امدهای بی نتیجه می کنند.

این دانشجو با اعلام رضایتمندی از واحد برنامه ریزی و پیگیری این واحد در امورات دانشجویان، اضافه کرد: دانشجویان باید از احترام خاصی در محیط دانشگاه برخوردار باشند، درست است که احترام باید متقابل باشد اما در بسیاری از موارد برخورد نامناسب کارکنان باعث می شود که دانشجو نیز واکنش نشان دهد، در صورتی که بیشتر مواقع دانشجویان از ترس تهدید به ارجاع به کمیته انظباطی و یا حراست در برابر برخورد نادرست کارکنان سکوت می کنند.

 

عملکرد بسیاری از اساتید دانشگاه پیام نور مناسب نیست

 

یکی دیگر از دانشجویان دانشگاه پیام نوربا ابراز گلایه از نحوه تدریس اساتید و عدم هماهنگی انها در تشکیل کلاس ها عنوان داشت: برخی اساتید هیچ ارزشی برای وقت دانشجویان قائل نیستندد و بارها شده است که برای تشکیل کلاس یک تا 2 ساعت منتظر شده ایم اما کلاس هم تشکیل نشده است.

وی با بیان اینکه اساتید هیچ عملکرد مناسبی در نحوه تدریس و بازخورد آن از دانشجویان ندارند، گفت: از آنجا که بیشتر دانشجویان دانشگاه پیام نور شاغل و متأهل هستند، لذا اساتید اگر قرار است که در زمان اعلام شده در کلاس حاضر نشوند باید هماهنگ کرده و به دانشجویان اطلاع دهند، که در بسیاری از مواقع این اتفاق رخ نمی دهد.

 

خبرنگار ایلام رصد، در پیگیری این موارد و طرح این سئوالات از رئیس دانشگاه پیام نور ایلام، پاسخ های وی را در این خصوص جویا شده است که در زیر می خوانید:

 

در ارزشیابی اساتید به نظر دانشجویان اکتفا می شود

دکتر" قباد منصوری" رئیس دانشگاه پیام نور ایلام در این زمینه اظهار داشت: در خصوص نحوه پوشش و حجاب دانشجویان دانشگاه پیام نور، به حراست دستور داده شده است که نسبت به هیچ دانشجویی سختتگیری صورت نگیرد.

وی با بیان اینکه دانشگاه هم خط قرمزهایی دارد که باید رعایت شود، افزود: دانشجوهایی که این خطوط را رعایت نمی کنندبه آنها تذکر داده می شود اما به هیچ دانشجویی نیز بی خودی سخت گیری روا داشته نشده است.

منصوری اظهار داشت: همواره حراست دانشگاه نقش ارشادی داشته است و تا کنون هیچ مشکل خاصی دانشجویان با این قسمت دانشگاه نداشته اند.

رئیس دانشگاه ایلام با بیان اینکه هیچ وقت در بین دانشجویان تبعیض روا داشته نشده است، گفت: ممکن است در جمع حرفی به دانشجویی زده نشود اما در خفا حتما تذکرات لازم به اوداده خواهد شد.

وی تأکید کرد: با کسانی که بصورت مانکن وارد دانشگاه می شوند ودر صدد تبلیغ مد بوده و یا اهداف خاصی را دنبال می کنند بصورت جد برخورد خواهیم کرد. 

منصوری در خصوص عملکرد اساتید و میزان رضایت مندی دانشجویان از نحوه تدریس و برخورد انان با بیان اینکه این مورد را باید با رئیس مرکزدر میان گذاشت، اضافه کرد: در خصوص کیفیت بخشی به اساتید، کم کاری به خود دانشجویان بر می گردد

فرم نظر سنجی به دانشجویان داده می شود ولی متأسفانه در این نظر سنجی ها آن چیزی که واقعیت است گفته نمی شود و دانشجویان از ترس نمره ندادن استاد از بیان واقعیت ها جلوگیری می کنند.

وی گفت: 400 الی 500 مدرس مدعو در دانشگاه پیام نور مشغول به فعالیت هستند، که تنها دانشجویان هستند که می توانند قضاوت دقیقی نسبت به عملکرد انها و نحوه تدریس و برخوردشان در کلاس داشته باشند.

رئیس دانشگاه پیام نور با بیان اینکه برای رسیدن به مطلوب فاصله زیادی وجود دارد،گفت: در ارزشیابی اساتید به نظر دانشجویان اکتفا می شود، لذا اگر دانشجویان می خواهند از استید مجرب و با تجربه و با اخلاق بهره ببرند باید نسبت به فرم های ارزشیابی حساسیت بیشتری داشته باشند.

منصوری در پاسخ به نظارت بر ورود خروج دانشجویان دانشگاه پیام نورخاطر نشان کرد: ورود و خروج دانشجویان توسط نگهبان درب ورودی کنترل می شود و اینگونه نیست که هر کسی از هر جایی که بخواهد وارد دانشگاه شود.

وی گفت:  از کسانی که به دانشگاه وارد می شوند کارت شناسایی خواسته می شود، اما این مشکل هم وجود دارد که چون بیشتر کلاس ها بصورت مجازی برگزار می شود و دانشجویان نا شناخته اند،  نگهبان ممکن است خوب عمل نکند  و برخی نیز بتوانند از این فیلتر بگذرند.

رئیس دانشگاه پیام نور اضافه کرد: دانشگاه مکان علمی است و درب ان به روی دانشجویان دیگر دانشگاه ها باز است و از آنجا که اساتید راهنمای انها در این دانشگاه وجود دارد و باید از تخصص های اساتید و اعضاء هیئت علمی دانشگاه پیام نور بهره ببرند لذا نمی توان از ورود دیگر دانشجویان ممانعت به عمل آید.

 

منصوری به مشکل عدم برگزاری کلاس ها و حضور اساتید در دانشگاه، که توسط دانشجویان مطرح شده بود اشاره و گفت: ورود و خروج اساتید چک می شود هر استادی موظف است اگر در طول ترم بنا به دلایلی نتوانست سقف تشکیل کلاس را پر نماید، باید به برگزاری کلاس جبرانی اقدام کند، بیشتر اوقات هم اگر قادر به حضور در کلاس نباشند باید اطلاع بدهند

وی در خصوص نحوه برخورد کارکنان دانشگاه هم اظهار داشت:  کارمندان دانشگاه خود باید به تحرک و پویایی در دانشگاه کمک کنند باید بداند که برای چه حقوق می گیرند، در دانشگاه پیام نور نباید رفتار قیم مأبانه حاکم باشد و همه باید بدانند که برای په چیز حقوق دریافت می کنند و بنده با کسانی که به وظایف خود عمل نمی کنند برخورد خواهم کرد.

منصوری گفت: به همه کارکنان فرصت داده ام که خود را نشان دهند، برگه سفیدی به هر کدام از انها نشان داده ام . گفته ام همه برای من مثل این برگه سفیدند اگر کارتان را درست انجام دادید برگه سفید و بدون لک باقی می ماند اما  اگرکار نکردید و در راه انداختن کار دانشجویان و مراجعه کنندگان سهل انگاری و اهمال کاری انجام دهید بدون هیچ اغماضی برخورد خواهم کرد.

رئیس دانشگاه پیام نور ایلام در پایان ضمن تشکر از تمامی کسانی که در راستای به هدف رسیدن دانشگاه پیام نور در وظایف محوله، افزود: در رفع مشکلات دانشگاه و دانشجویان پیام نور ایلام از هیچ کوششی دریغ نداشته و از همه نقدها و نظرات منصفانه در راستای بهبود وضعیت دانشگاه و پیشرفت روز افزون ان استقبال می کنیم.

 

انتهای پیام/ن

دیدگاه شما

خامنه ای دات آی آز