آخرین اخبار

6. آبان 1395 - 11:16   |   کد مطلب: 25336
گزارش ایلام رصد از یک واقعیت در جامعه علمی؛
وقتی تایپیست ها علامه می شوند!
امروزه نوشتن پایان نامه توسط افرادی غیر از دانشجو، علاوه بر اینکه وجهه جامعه علمی و اعتماد به سواد و تخصص علمی دانشجویان را دچار تردید کرده است بلکه فرصتی شده است برای سودجویانی که از این موضوع تنها به نفع جیب خود بهره برداری می کنند.

گروه دانشگاه ایلام رصد:: درب ورودی کتابخانه مرکزی او را دیدم که تعداد زیادی کتاب و مجله علمی در دست داشت، از او پرسیدم این همه کتاب را برای مطالعه شخصی خودت امانت می بری؟ چگونه این تعداد کتاب را توانستی به امانت بگیری؟ از کی تا حالا کتاب خوان شدی؟

پیش از این می شناختمش، زمانی در یک مؤسسه کامپیوتری مقاله های علمی و پایان نامه های دانشجویان و طلاب را تایپ می کرد، درس زیادی هم نخوانده بود و می گفت دیپلم گرفته است، حالا چند سالی از آن زمان می گذشت اما علاقه ای برای ادامه تحصیل نداشت.

برای کمک به او تعدادی از کتاب ها را از او گرفته و با هم در طول مسیر به صحبت پرداختیم، جواب سؤالاتم را اینگونه داد؛ که الان خیلی از دانشجویان مقاطع مختلف توان نوشتن مقاله و پایان نامه هایشان را ندارند و خیلی ها هم هستند توان نوشتن دارند اما وقت نوشتن و تایپ را ندارند، به همین دلیل الان مشغول پایان نامه نوشتن شدم! با نیشخندی به او گفتم تو که درس نخواندی و تخصصی نداری چطور میتوانی پایان نامه های تخصصی بنویسی؟ میگفت شاید باور نکنی ولی الان از بسیاری از دانشجوهایی که یک صندلی تو دانشگاه ها اشغال کردند بار علمی بیشتری دارم و تو هر رشته ای که بخواهی می توانم یک پایان نامه به تو تحویل دهم، البته زیاد دنبال مطالب داخل کتاب ها نمی روم زیرا برای اینکه پول بیشتری نصیبم شود و پایان نامه را نیز سریع تحویل بدهم از داشته هایم استفاده می کنم، یعنی همه فایل های پایان نامه های قبلی را  که درموضوعات مختلف تایپ کردم دارم، معمولا کار سخت و وقت گیری هم نیست هزینه آن  فقط یه جابه جایی مختصر مطالب است و انتخاب یک عنوان جدید، مهم نیست متن مقاله یا پایان نامه متفاوت باشد چون سیستم اینترنتی فقط عناوین را چک میکند که تکراری نباشد، و هرجا هم مطلبی نیاز داشته باشم از اینترنت کپی میکنم، پایان نامه های زیادی مخصوصا برای دانشجویان دانشگاه آزاد نوشتم که هیچ مشکلی هم به وجود نیامده و همه را نیز تأیید کردند.

گفتم پس این همه کتاب را برای چه به امانت گرفتی؟ در جواب گفت: برای یکی از مشتری های سخت گیر این منابع را پیدا کردم که مرتبط با موضوع پایان نامه اش است، قسمت هایی که با عناوین  و موضوع منطبق است را از این کتاب ها برداشت می کنم.

از هزینه ای که برای هر پایان نامه می گرفت از او پرسیدم که بنا به مقاطع مختلف و نوع پایان نامه  و هزینه ای که باید به آمار گیر همکارش پرداخت می کرد از یک میلیون و پانصد  در مقطع کارشناسی شروع و تا دو میلیون پانصد ارشد و چهار میلیون مقاله های دکترا در نوسان بود.

از او که جدا شدم، با خود فکر کردم که مطالب علمی تکراری، و پایان نامه هایی که تنها در جابه جایی کلمات عنوان و محورهایشان در گروه های مختلف تحصیلی با همدیگر متفاوتند آیا تولید علم جدیدی را شامل می شود.

آیا دانشجویانی که با چنین پایان نامه هایی نمره قبولی را دریافت می کنند، دانشجویان علمی خواهند بود که در تخصص خود حرف برای گفتن داشته باشند؟

در این افکار بودم که یاد جلسات دفاع پایان نامه های دانشگاه آزاد افتادم،  جلساتی که در انها به آن میزان که به نوع پذیرایی و تنوع انواع میوه و تنقلات و شیرینی و نوشیدنی روی میز داوری اهمیت داده می شود به  مطالب ارائه شده توجه نمی شود، همین که دانشجو بتواند از بیان خوبی در ارائه مطالب برخوردار باشد، و بتواند چارچوب پایان نامه را به درستی مطرح کند نمره عالی دریافت می کند، زیرا اساتید و داوران به دلیل پر مشغله بودن و استادراهنما بودن چندین پایان نامه  همزمان باهم،  طبیعی است که فرصتی برای مطالعه تمام پایان نامه  را ندارند و صرفا با نگاهی به چارچوب کلی، نحوه رعایت نگارش متداول و تنها دیدی به به نتیجه پایانی ارزیابی خود را انجام داده اند و این را پایان نامه نویس های سطح شهر بخوبی درک کرده اند، و چه پول هایی که از غفلت و بی مسئولیتی عده ای در جامعه علمی به جیب سودجویانی می رود که بدون سواد آکادمیک خود را از لحاظ علمی بالاتر از مدرک گرفته هایی می دانند که برایشان مقاله و پایان نامه می نویسند.

انتهای پیام/

 

 

 

دیدگاه شما

خامنه ای دات آی آز