آخرین اخبار

23. دى 1395 - 10:25   |   کد مطلب: 26848
اینکه در جامعه اسلامی دغدغه اصلی مردم رفع نیازهای فرهنگی و دادن پاسخ درست و مطلوب به آنها است یکی از مطالبات اساسی به حساب می آید.

گروه اجتماعی ایلام رصد:: امروزه مقوله فرهنگ و موضوعات فرهنگی یکی از مهمترین حوزه های قابل تامل و بررسی در کشور است، متاسفانه در اکثر موضوعات فرهنگی در کشور قانون مدون و منظمی وجود ندارد و تصمیم گیری هایی که در این عرصه گرفته می شود معمولا بعد از وقوع اتفاق و متآخر هستند و اینکه ارزش یابی درست و به موقعی از برنامه های فرهنگی انجام نمی شود.

اینکه در جامعه اسلامی دغدغه اصلی مردم رفع نیازهای فرهنگی و دادن پاسخ درست و مطلوب به آنها است یکی از مطالبات اساسی به حساب می آید.

این روزها با ورود گوشی های اندورید و فوق پیشرفته به جامعه و در اختیار گرفتن آن توسط بسیاری از جوانان و نوجوانان و البته میانسالان، به نحوی اکثریت جامعه را به خود مشغول کرده، و با وجود طرفدارهای بیشماری که بازی های رایانه ای دارند حجم عظیمی از کاربران موبایل را طرفداران این بازی ها به خود اختصاص می دهند که اکثرا جوانان، و نوجوانان هستند.

بازی های آن لاین خانمانسوز، وقت تلف کن، و عامل بسیاری از ناهنجاری های روانی در کودکان و نوجوان و جوانان، که خواب را از چشمان بازیگران خود گرفته تا تمام طول شبانه‌روز درگیر بازی  باشند.

آنچه که امروز خانواده ها را به تلاش و تکاپو برای جلوگیری از فعالیت و بازی فرزندانشان در این پدیده همه گیر برانگیخته است، مضراتی است که این بازی ها در روح و روان فرزندان بر جای گذاشته است، که خشونت، استرس، بی خوابی، بی قراری، روحیه تخریب گری، و ناآشنایی با مفاهیم دینی و اعتقادی از جمله آنان است.

این بازی ها برخلاف بازی‌ های رایانه‌ ای که تا پیش از این معمول بود بعد گروهی آن است، کودکی که دوران ابتدایی را می گذراند با ورود به چت های گروهی این بازی با افراد و سخنانی آشنا شده و کلماتی را می خواند و می بیند که شاید در تمام طول عمرش و در خانواده اش آنان را نشنیده و معانی بسیاری از آنان را درک نمی کند، اما در محاورات روزانه به کاربرد آنان اهتمام ورزد.

آری این بازی ها به دلیل جذابیتها و روشهای خاص، فرد را مجبور به مراجعه مداوم به این بازی ها می کند و به نوعی در فرد اعتیاد ایجاد می شود. برحسب گزارشهای ارائه شده افراد جوان و دانش آموزان بیش از ۱۰ ساعت از طول شبانه روز را به این بازی ها اختصاص می دهند، که علاوه بر صدمات روحی و روانی که اشاره شد،  از لحاظ اجتماعی نیز فرد را از محیط خود جدا می کند.

اما واقعا در برابر این معضل چه باید کرد؟ چگونه باید به خانواده های که فرزندانی گرفتار در این بند دارند کمک نمود؟ واقعیت این است که مردم باید به این باور و شناخت برسند که کنترل اولیه را خودشان انجام دهند و همیشه مترصد اقدام حاکمیتی و اجرایی کشور نباشند؟ اما در صورت فقدان این فرهنگ خود کنترلی و عدم آگاهی نسبت به سواد رسانه ای چگونه می توان مانع بروز چنین معضلاتی شد؟!

 

انتهای پیام/

دیدگاه شما

خامنه ای دات آی آز