آخرین اخبار

22. دى 1395 - 14:33   |   کد مطلب: 26845
امام جمعه ایلام در مراسم بزرگداشت آیت الله هاشمی:
مردم نشان دادند پیوند عمیق میان ملت و روحانیت قابل انفکاک نیست
حجت الاسلام لطفی گفت: مردم در تشییع پیکر مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نشان دادند که پیوند عمیق میان ملت و روحانیت قابل انفکاک و جدایی نیست.

به گزارش ایلام رصد، حضرت حجت الاسلام و المسلمین "محمد نقی لطفی"، نماینده ولی فقیه وامام جمعه ایلام در  مراسمی که امروز چهارشنبه که بمناسبت درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی در محل مسجد جامع ایلام برگزار شد گفت: تجلیل از این مرد بزرگ و تاریخ ساز،تجلیل از انقلاب و پاسداری از آرمانهای امام(ره) و شهیدان است در تاریخ معاصرانقلاب اسلامی، نهضت ها وقیام های مختلفی پدید آمده است که در پیشاپیش همه این نهضت ها و قیام ها روحانیت اصیل و مبارز و انقلابی به چشم میخورد که پرچم دار نهضت های آزادی بخش، استعمار ستیز و استکبار ستیز بوده اند.

وی با اشاره به انقلابهایی که در تاریخ ایران به وقوع پیوسته اظهار کرد:از نهضت تنباکو که در پیشاپیش آن آیت اله میرزای شیرازی بودند ودر نهضت مشروطه که علما و مراجع بزرگی مانند شهید فضل اله نوری وهمچنین در نهضت نفت آیت اله کاشانی در صدر آن قرار داشتند ودر انقلاب شکوهمند انقلاب اسلامی نقش بی بدیل روحانیت ومرجعیت به ویژه امام راحل به چشم میخورد که این خود از افتخارات روحانیت شیعه است که در کنار مردم علیه ظلم و استبداد قیام کردند.

لطفی در ادامه به نقش رو حانیت در پیشاپیش انقلاب اسلامی اشاره کرد وافزود:در انقلاب اسلامی ایران که به زعم همه تحلیلگران جهانی انقلاب بی نظیری است ، انقلابی که توانست معادلات منطقه ای و جهانی را به هم بریزد ودر جزیره ای که خانه ای خلوت برای امریکا و انگلیس بود انقلابی پدید آمد که منافع آنها را برای همیشه از کشور کوتاه کرده و جایگزینش انقلابی ترین و مستقل ترین نظام ها شده است که اگر روحانیون در پیشاپیش آن حضور نداشتند با شکست مواجه و با انحرافاتی مواجه می شد.

امام جمعه ایلام بیان کرد: در انقلاب اسلامی روحانیت شیعه ،شخصیت های برجسته، شاگردان امام در دوران تبعید امام در ایران در طول پانزده سال و با تحمل زندان ها و تبعیدها، راه امام را ادامه دادند و چراغ انقلاب را روشن نگه داشتند.شخصیت هایی که در زندان مخوف ستمشاهی زیر شکنجه های قرون وسطایی حاضر نبودند ازخط امام و آرمان های انقلاب جدا شده و عقب نشینی کنند که یکی از این از شخصیت ها که زندانی وتبعید را توام با شکنجه های طاقت فرسا تحمل کرد مرحوم مجاهد نستوه آقای هاشمی بود.

شخصیت هایی همچون شهید بهشتی ، شهید باهنر، مقام معظم رهبری از سال 1342 که امام به ترکیه تبعید شد پیشکسوتان نهضت امام بودند که با تحمل شکنجه ها، راه امام را ادامه دادند

نماینده ولی فقیه ضمن تشکر از مردم بمناسبت شرکت در مراسم گرامیداشت درگذشت آیت اله هاشمی  اضافه کرد: مرحوم ایت اله هاشمی قبل از انقلاب با ادامه دادن راه امام با سخنرانی ها، تحمل زندان ها و حمایت از مبارزین در طول 15 سال، کوچکترین خللی در اراده او ایجاد نشد وتمام سختی ها را تحمل کرد. در یکی از شکنجه ها یکی از هم بند های ایشان آیت اله آخوند کرمانشاهی بود که به نقل از ایشان که میگفت به نوبت همه مارا به جرم حمایت از امام شکنجه می کردند اما شخصیتی که بیشتر از همه شکنجه شد اقای هاشمی بود از حمایت از امام دست بر نداشت.

وی به نقش بی بدیل آیت اله هاشمی درپیروزی و استمرار انقلاب واستحکام در نظام مقدس جمهوری اسلامی اشاره و عنوان کرد: در ایام سالگرد تاسیس شورای انقلاب اسلامی هستیم که امام در زمانی که در پاریس بودند به شهید مطهری دستور دادند که شورای انقلاب متشکل ازشخصیت های برجسته انقلاب تشکیل بشود که عناصر اصلی این شوراآیت اله طالقانی،شهید مطهری، شهیدبهشتی، مرحوم هاشمی و رهبر انقلاب بودند که مرحوم هاشمی در استحکام نظام وتصویب قانون اساسی، تشکیل نهاد های انقلاب، سپاه وکمیته های انقلاب نقش محوری و اساسی داشتند که درخشانترین دوره خدمت ایشان در تاریخ انقلاب، حضور فعال در هشت سال دفاع مقدس است تا جایی که فرماندهان سپاه و ارتش اذعان دارند که یک فرمانده قوی وتصمیم گیرنده در اوضاع بحرانی بود.

وی با اشاره به اوضاع سخت جنگ ادامه داد: فرماندهی جنگ و تدبیر،شجاعت و تصمیم گیری در شرایط جنگی کار آسانی نیست اما با فرماندهی این مرد بزرگ که جانشین فرمانده کل قوا در جنگ بود پیروزی های بزرگ رقم خورد. با خیانت بنی صدر امام دستور عزل او را صادر و آیت اله هاشمی را فرمانده کل قوا کرد که پس آن شاهد تحول عظیمی در جبهه های جنگ بودیم مردی که خود با لباس نظامی مکرر با ایلام می آمد و از جبهه های مهران و دهلران و میمک و خطوط مقدم بازدید می کرد.

وی به دستورامام به آیت اله هاشمی درباره آزاد سازی شهر مهران اشاره کرد و تصریح کرد: آیت اله هاشمی میگفت که جمله امام آنچنان قاطع بود که در همه ما ایجاد انگیزه کرد که کمتر از یکماه مهران آزاد شد.

لطفی گفت: زمانی که ایشان بعنوان رییس جمهوری ایران انتخاب شد نیز شاهد انقلاب عظیمی در سازندگی ایران بودیم ، بازسازی خرابی های جنگ در ایلام و خوزستان و خرمشهر وهمچنین رفع مشکل برق مردم پس از جنگ و بازسازی شهر مهران، تحولات در بخش کشاورزی و توسعه بزرگراه و تونل را از نمونه های بارز سازندگی آیت اله هاشمی بود.

لطفی، با اشاره به تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با حضور میلیونی مردم، ابراز می‌کرد: پیام مهم و دقیق رهبری به مناسبت ارتحال آیت‌الله هاشمی رفسنجانی شایسته این مرد بزرگ بود و مردم نیز تجلیل بسیار خوبی از وی به عمل آوردند.

وی، تصریح کرد: ایشان ارادت قلبی و قوی به امام راحل، انقلاب اسلامی و مقام معظم رهبری داشتند و اگر این ارادت قوی نبود، خناثانی بودند می‌خواستند ایشان را امام و رهبری جدا کنند، مزدورانی که می‌خواستند از فضای آکنده از وحدت و انسجام مردم، برای پیشبرد اهداف خود استفاده کنند اما در میان موج عظیم مردم در مراسم تشییع پیکر آن مرحوم غرق شدند.

امام‌جمعه ایلام، بابیان اینکه نظام اسلامی ما نظامی مردمی و مردمی‌ترین نظام در سطح جهان است، افزود: مردم در تشییع پیکر مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نشان دادند که پیوند عمیق میان ملت و روحانیت قابل انفکاک و جدایی نیست، مرحوم هاشمی رفسنجانی در فتنه 88 باتدبیر و دلسوزی از یک فاجعه بزرگ جلوگیری کردند و اما خیلی از منافقان خواستد که ایشان را در مقابل امام و رهبری قرار دهند ولی ایشان گفتند که عشق من رهبری است و این جواب دندان‌شکنی به دشمنان و فتنه گران بود.

لطفی عنوان کرد: هاشمی مولد انقلاب، فرزند امام و برادر مقام معظم رهبری است و در همه تصمیم گیرهای بزرگ در کشور محور بوده است، و مردم ایران اسلامی نشان دادند که به‌خوبی قدرشناس تلاش‌های مجاهدانه ایشان و یار دیرین و 59 ساله مقام معظم رهبری هستند.

وی، بابیان اینکه مردم پیوند عمیق ولایی با روحانیت دارند، خاطرنشان کرد: تشییع پیکر مرحوم آیت اله هاشمی رفسنجانی نمادی از وحدت و انسجام و همبستگی ملی بود که توطئه‌های دشمن را در ایجاد دودستگی در بین مردم را خنثی کرد.

 

 

 انتهای پیام/

دیدگاه شما

خامنه ای دات آی آز