آخرین اخبار

26. تير 1396 - 7:26   |   کد مطلب: 28309
امیدی گفت: از طرف ديگر وجود شورای نگهبان در ساختار نظام تمایل به کسب قدرت را در عده‌ای محدود مي كند، زیرا هنگام بررسی صلاحیت آنان وجود مشکلات صلاحیتی شورای نگهبان را ناچار از رد صلاحیت آنان می نماید و این موضوع خشم عده‌ای را علیه این شورا بر می انگیزد.

"امیدی " مسئول دفتر شورای نگهبان در استان در گفتگو با ایلام رصد با اشاره به تاسیس شورای نگهبان در 26 تیرماه، گفت: جوهره‌ی این نظام ، اسلام و قالب آن ، جمهوری است . یعنی همان که رهبر معظم انقلاب، برای توصيف آن، از واژه‌ی مردم سالاری دینی استفاده کردند . بنابراين یکی از وظایف مهم شورای نگهبان بررسی،انطباق یا مغایرت مصوبات مجلس شورای اسلامی با شرع و قانون اساسی است.

امیدی اظهار کرد: چنانچه مصوبات مجلس شورای اسلامی با شرع یا قانون اساسی مغایرت داشته باشد آن را به مجلس اعلام می کند تا آن را اصلاح کنند در غیر این صورت آن را تأیید می کنند تا برای اجرا ابلاغ شود.

وی افزود: نکته‌ای که در این زمینه قابل توجه است بحث اسلامی بودن قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی است، زیرا عدم مغایرت مصوبات مجلس شورای اسلامی با شرع به معنای انطباق با شرع و اسلامی بودن قوانین مصوب نیست. بنابراين نمایندگان مجلس شورای اسلامی باید تلاش کنند تا احکام شرع را برای اجرایی شدن،تدوین و بصورت قانون در آورند.

امیدی خاطر نشان کرد: برای اینکار لازم است علاوه بر تخصص در یک زمینه‌ی خاص با شرع مقدس نیز آشنایی کافی داشته باشندکه در اینجا باید گفت مجلس شورای اسلامی برنامه‌ی جامعی برای قانون گذاری ندارد و از جمله ضعف‌های آن عدم تلاش برای پیاده کردن احکام شرع مقدس مي باشد.

وی تصریح کرد: از طرف ديگر وجود شورای نگهبان در ساختار نظام تمایل به کسب قدرت را در عده‌ای محدود مي كند، زیرا هنگام بررسی صلاحیت آنان وجود مشکلات صلاحیتی شورای نگهبان را ناچار از رد صلاحیت آنان می نماید و این موضوع خشم عده‌ای را علیه این شورا بر می انگیزد.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان ایلام گفت: در طول سال برنامه‌های مختلفی از سوی دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان ایلام اجرایی و محقق می‌شود که می‌توان به برنامه‌های آموزشی برای ناظرین انتخابات اشاره کرد.
 
وی ادامه داد: ارائه برنامه‌های آموزشی برای ناظران انتخابات در سطوح مختلف ناظرین عادی و ناظرین مسؤول در دستور کار دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان ایلام قرار دارد.
رئیس دفتر هئیت نظارت و بازرسی بر انتخابات استان ایلام با بیان علل هجمه های صورت گرفته بر علیه این شورا، بیان کرد: وظیفه شورای نگهبان صیانت از رأی مردم است و عملکرد قانونی و به مصلحت نظام این شورا در بحث صلاحیت ها و رد قوانینی که با شرع در تضاد است،  به مذاق سیاسی عده‌ای سازگاری ندارد از این روکاری جزحمله وهجمه وارد ساختن به این شورا ندارند.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

خامنه ای دات آی آز