آخرین اخبار

19. مهر 1396 - 12:48   |   کد مطلب: 29480
در کشور ما سرمایه گذار بخش اعظمی از سرمایه را در همان ابتدای کار باید به دولت تحت عناوین مختلف پرداخت کند و با این رویه نه تنها توان شروع فعالیت خود را ندارد بلکه مجبور به دریافت تسهیلات می شود و در حقیقت ورشکستگی از همین گام های اولیه آغاز می شود.

به گزارش ایلام رصد، "غلامرضا جوانمردی" مدیر کارخانه قند ایلام در گفتگو با خبرنگار ایلام پویا از مشکلات و موانع تولیدات این کارخانه گفت: کارخانه قند ایلام با بیش از 1500متر مربع زیر بنا و 4500متر مربع زمین از اواخر سال 1384 شروع به فعالیت کرد و در حال حاضر با کمتر از 50 درصد ظرفیت در حال تولید قند است.

مدیر کارخانه قند ایلام اظهار کرد: ظرفیت نیروی انسانی شاغل در این کارخانه بیش از 50 نفر است اما با توجه به مشکلات موجود از جمله کمبود نقدینگی و منابع تولید با کمتر از 20 نفر آن هم به صورت یک شیفت کار می کنیم.

وی درخصوص سیاست های حاکم بر روال اداری و مشکلات و موانع در بخش صنعتی گفت: قدرت سیاسی و نظامی در یک کشور وابسته به صنعت آن کشور است. بسیاری از قدرتمندان دنیا با اتکا بر صنعت خود اجازه زورگویی به دیگر کشورهارا بخود میدهند.

وی ضمن اشاره به عدم حمایت دولت از صنعتگران و تولید کنندگان گفت: تولید مانند بذری است که ابتدا باید کاشته و بعد برداشت شود؛ تا وقتی که محصول برداشت نشود و به فروش نرسد کشاورز درآمدی ندارد در صنعت و تولید هم قضیه به همین شکل است که تولید کننده تا به ثمر رسیدن نتایج طرح قدرت پرداخت عوارض  مختلف از جمله عوارض شهرداری، محیط زیست، استاندارد، نظام مهندسی و ...را ندارد.

در کشور ما سرمایه گذار بخش اعظمی از سرمایه را در همان ابتدای کار باید به دولت تحت عناوین مختلف پرداخت کند و با این رویه نه تنها توان شروع فعالیت خود را ندارد بلکه مجبور به دریافت تسهیلات می شود و در حقیقت ورشکستگی از همین گام های اولیه آغاز می شود.

وی درخصوص راهکار مرتفع نمودن این مشکلات گفت: اگر دولت زمینه را فراهم کند تا در ابتدای شروع فعالیت صنعتگر و یا تولید کننده هزینه های مختلف به ادارات مختلف را پرداخت نکند و با معافیت های چند ساله فرد تا زمان سود دهی حمایت شود و پس ازفعالیت بخش تولیدی شروع به پرداخت مالیات کند بسیاری از موانع رفع می شود.

وی افزود: پس از25سال فعالیت صنعتی و پرداخت هزینه های شهرداری با جاده خاکی کارخانه مواجه هستم و  برای 420 متر بنا در سال جاری 30میلیون به شهرداری پرداخت کردم؛ این درحالی است که درمحدوده شهر فعالیت دارم و شامل هیچ گونه خدمات از سوی شهرداری نیستم، و این امر در مورد تمام ادارات مربوطه صدق میکند.

مدیر کارخانه قند ایلام قانون گذاری و ضعف مدیریتی را منشا این عوامل دانست و اظهار کرد: نداشتن برنامه مدون و درست در مدیریت عرضه، تولید و تقاضا شکر موجب مریض شدن چرخه تولید این صنعت شده است. 

وی تصریح کرد: به دلیل سود واردات برای برخی از افراد، کشور ما  که خود حدود 70 درصد کاشت چغندر را دارد یکی از وارد کننده های شکر است.

این تولید کننده بیان کرد: پر و پیچ‌وخم بودن بروکراسی اداری برای پیش بردن امور تولید کارخانه باعث شده است که توان اصلی صرف رفت و آمد در راهروهای ادارات شود.

جوانمردی تاکید کرد: دستگاه‌های مسئول به‌جای کمک به چرخه تولید موجب عدم انگیزه و گاها ایجاد مشکل برای چرخه تولید می‌شوند و گاهی تولیدکننده‌ به این نتیجه می‌رسد دیگران در قبال تولید احساس مسئولیتی ندارند و دستگاه های دولتی و حمایتی بیشتر قصد سنگ اندازی دارند و نه خدمت به سرمایه گذار.

وی با اشاره به وجود حدود 600واحد صنعتی در استان گفت: حدود60 الی70 واحد صنعتی در استان  بصورت نیمه فعال فعالیت می کنن که به دلیل عمل نامناسب و ضعف مدیریتی وچرخه ی نامناسب روال اداری است که سبب عدم موفقیت و بی انگیزیگی و در مواقعی بدهکار شدن واحد تولیدی به بانک می شود.

مدیر کارخانه قند ایلام با اشاره به سرمایه 4 میلیارد تومانی این کارخانه گفت: ظرفیت تولید کارخانه روزانه 7 الی 8 تن قند مرغوب، سالم و باکیفیت است و این درحالی است که ظرفیت اصلی تولید روزانه 25 تن است.

جوانمردی با اشاره به اینکه تولیدات این کارخانه به 30 استان کشور و به کشور عراق صادر می‌شود، گفت: در حال حاضر به دلیل وجود موانع واردات شکر ، صادرات قند به عراق متوقف‌شده و بازار عراق به‌راحتی دارد از دست می‌رود.

مدیر کارخانه قند ایلام درخصوص وجود ظرفیت تولید آب مقطر جهت سرم سازی در این کارخانه گفت: توان خرید تجهیزات بسته بندی آب مقطر دراین واحد صنعتی وجود ندارد.اما با حمایت میتوان خرید تجهیزات بسته بندی آب مقطر را انجام داد و یکی از تولیدات قابل توجه آب مقطر سرم سازی باشد چراکه بازار فروش بسیار مناسبی هم در این زمینه وجود دارد.

جوانمردی گفت: آب مقطری که امروز در این کارخانه قند تولید می شود ، لیتری 30هزار تومان در داروخانه ها به فروش می رسد که با توجه به اینکه تجهیزات بسته بندی این محصول ساخت داخل نیست و منابعی هم برای واردات این تجهیزات ندارم؛ به راحتی روزانه آب مقطری به ارزش حدود  30 میلیون تومان از بین می رود.

 

وی افزود: تنوع محصولات از برنامه های در دست اقدام است چراکه هر چه تنوع بیشتر باشد قدرت رقابت نیز افزایش می یابد .

جوانمردی تاکید کرد: در حال حاضر پروانه تولید 10محصول را دریافت کرده و هم توان تولید و هم علم آن را دارم اما تنها به دلیل کمبود منابع با مشکل روبرو شده ام.

 

 

انتهای پیام/

دیدگاه شما

خامنه ای دات آی آز