آخرین اخبار

17. آذر 1396 - 10:52   |   کد مطلب: 30644
عضو مجمع اصلی مبتکران زاگرس و کارآفرین برتردر گفتگو با ایلام رصد:
برای حل چالش های اقتصادی نیازمند افراد عملیاتی هستیم/لزوم نقد نظریات غربی در دانشگاه ها
یونسی گفت: برای حل چالش ها اقتصادی و توسعه اقتصادی نیاز به افراد عملیاتی و بازاری داریم که عملا با اقتصاد به صورت ملموس در ارتباط بوده اند.

ایلام رصد:: "سید یونس رسولی" مدرس دانشگاه، عضو مجمع اصلی مبتکران زاگرس  و مخترع و کارآفرین برتر در گفتگو با خبرنگار ایلام رصد گفت:
در کارنامه‌ی موفقیت ها و مسئولیت‌های خود؛ مخترع و کارآفرین نمونه استان در سال 95، نفر نخست المپیاد دانش آموزی استان در رشته الکترونیک، نفر دوم المپیاد علمی دانشجویی استان در رشته الکترونیک، نفر نخست المپیاد ملی مهارت الکترونیک - شهرستان و استان ایلام دو دوره، دارای چند اختراع، جز نفرات برتر استارت آپ ایلام، تقدیر از اختراع و ایده در جشنواره ایده ثروت ساز استان، عضو سازمان نظام مهندسی، عضو و همکاری با شرکت تحقیقاتی مهندسی بین المللی افرا تهران، همکاری در پروژه با شرکت بین المللی مک مرزید و شرکت های ماهان انرژی آب، آبادگران ایلام و سایه توسعه نگین، ثبت دستگاه مدیریت و برنامه ریزی زمان در پارک علم و فناوری ایلام، سرباز نمونه، مدرس دانشگاه و آموزشگاه های استان، مجری طرح تدریس رباتیک در مدارس استان، کارگردانی و بازیگری و نویسندگی در فیلم و تئاتر و ساخت چند فیلم کوتاه و مستند و تئاتر و گذراندن دو دوره آموزشی با تدریس معاون علمی رئیس جمهور را به ثبت رسانده ام.

وی افزود: به همراه مهندس احسان عبدلی موفق به اختراع سامانه لمسی شارژ ادوات الکترونیکی در مکان های عمومی، سامانه پیشرفته امانت داری در مکانهای عمومی و  باربند مغناطیسی شده ام.
در همراهی با خانم زینب محمدی هم سامانه تشخیص و ترد کننده جانوران در خودرو و جاده را اختراع کرده ام و در ادامه با آقای علی محمودی، ربات حمل کننده و قراردهنده بمب نظامی با کنترل از راه دور را اختراع کرده ام.

رسولی خاطر نشان کرد: از طرفی هم یک اختراع دستگاه مدیریت و برنامه ریزی زمان،  دستگاه ساندویج ساز تخم مرغ و طراحی سامانه خرید و فروش کود دست پیدا کرده ام.
  معتقد هستم فضای جامعه و دانشگاه بایستی به سمت فضای کسب و کار تغییر کند.
امروزه در فضای دانشگاه تشکل های زیادی هستند اما چرا یک تشکل اقتصادی وجود ندارد که به بررسی و ارائه راهکار برای حل مشکلات اقتصادی بپردازد. البته قرارگاه احمدی روشن در این زمینه بسیار فعال است و من بعنوان مسئول علم و اقتصاد با آنها همکاری دارم.
بر این باورم که دانشجوهایی که به دنبال دامن زدن به بحث های سیاسی و حاشیه ای بی فایده در فضای دانشگاه هستند به خود و جامعه دانشگاهی ظلم می کنند و این رفتارها برخلاف منافع و امنیت ملی است زیرا پاشنه آشیل دانشجویان در آینده، اقتصاد و اشتغال است نه مسائل سیاسی و مبدل شدن دانشگاه به باشگاه سیاسی.

این مدرس دانشگاه در ادامه تشریح کرد:  بینش و بصیرت سیاسی و حضور در عرصه ها لازم است ولی مهم ترین هدف دانشجو استفاده کاربردی از علم خود و تولید ثروت از طریق آن است.
متاسفانه نسبت جذب دانشجو و بازار کار تنظیم نیست و علوم دانشگاهی تئوری و بی فایده و غیرکاربردی هستند.
 دانشجویان پیشنهاد می کنم به دنبال مسائل کاربردی کارافرینی باشند. هر دانشجویی بایستی بداند هر کارآفرین دارای سه مولفه‌ ژئوپولوتیک منطقه ای (استعدادهای سرزمینی)،  نظام اقتصاد بین المللی و  نظام اقتصاد داخلی است. ژئوپولوتیک منطقه ای حاکم بر استان ایلام یک ژئوپولوتیک دامپروری و کشاورزی است و وجود منابع عظیم نفت و گاز زیرزمینی و همچنین 420 کیلومتر مرز مشترک با عراق از دیگر ویژگی های این سرزمین است.

رسولی عنوان کرد: نفت و گاز در اختیار دولت است اما بحث کشاورزی و دامپروری و استفاده از ظرفیت های مرز می تواند در اختیار مردم باشد. به عنوان نمونه یک واحد مرغداری بومی در گل گل ملکشاهی و یک واحد مرغداری گوشتی در عالی آباد سیروان راه اندازی کرده ایم و انشاالله بزودی واحدهای پرورش غاز مادر و بز سانن نیز را راه اندازی می شود.

این مخترع ایلامی بیان کرد: طرح هایی که ما بیزنس پلن(نقشه کاری) آن را طراحی کرده ایم کاملا با مولفه های اقتصاد مقاومتی مورد تاکید مقام معظم رهبری هم‌خوانی دارد.
تعریف من از کارآفرینی این است که ابتدا رصد و تحلیل بازار و پیدا کردن شکاف های آن و مشتری ها و سپس پر کردن آن شکاف ها و ارائه محصول یا خدمات مورد نیاز صورت گیرد.
اساتید و مسئولان ما افراد آکادمیک هستند .  برای حل چالش ها اقتصادی و توسعه اقتصادی نیاز به افراد عملیاتی و بازاری داریم که عملا با اقتصاد به صورت ملموس در ارتباط بوده اند.

رسولی ادامه داد: باید اقتصاد و مفاهیم آن را برای دانشجویان ساده کنیم و آنان را با فضای کسب و کار و بازار بصورت عملی و واقعی آشنا سازیم.

رسولی با اشاره به عدم بودجه تحقیقاتی گفت: بودجه تحقیقاتی صرف مقالات غیرکاربردی می شود که به نوعی در اختیار قراردادن اطلاعاتی از تمام ابعاد کشور ایران در اختیار مجلات خارجی می باشد که عموما به استعمارگران وصل است و این یک خطر جدی است. این بودجه بایستی صرف انجام ایده های ثروت ساز توسط دانشجویان داخل کشور شود

.

این مخترع ایلامی با اشاره به علوم غربی تصریح کرد: فضای رشته های علوم پزشکی و  علوم انسانی با مبنای غربی است که عملا انسانی بی اعتقاد به مبانی اسلامی را با بودجه مملکت اسلامی تولید می کنیم. باید این نظریات غربی نقد شوند و نظرات قرآنی جایگزین آنها شود. خطرناک ترین این نظریات نظریات دانشمندانی مانند داروین، فروید و آدام اسمیت و... است.

رسولی با اشاره به نرم افزارهای امروزی در دانشگاه ها اظهارکرد: در بحث نرم افزار نباید دانشگاه وابسته به نرم افزار خارجی شود زیرا با تحریم این نرم افزارها علم دانشگاه فلج می شود و این یکی از حفره های امنیتی و از ابعاد جنگ نرم است.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

خامنه ای دات آی آز