آخرین اخبار

25. دى 1396 - 14:38   |   کد مطلب: 31537
فلاحی گفت: زبان بدن فاکتوری بسیار مهم در انتقال پیام است که هرگز از قلم سیاستمداران حرفه‌ای جا نخواهد افتاد و در عرصه سیاست بسیار حائز اهمیت است.

به گزارش ایلام رصد،  دکتر سارا فلاحی عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی ایلام، در سخنرانی علمی با عنوان "دیپلماسی و زبان بدن" که با تلاش تشکل زنان فرهیخته دانشگاه آزاد اسلامی ایلام برگزار شد، اظهار کرد:زبان بدن در همه مناسبات مهم است اما یکی از مهم ترین کاربرد های زبان بدن در مذاکرات سیاسی بین دیپلمات ها و سران کشورهاست.

وی افزود: زبان بدن فاکتوری بسیار مهم در انتقال پیام است که بسیار مورد توجه سیاستمداران حرفه‌ای است و در عرصه سیاست بسیار حائز اهمیت است.

فلاحی با بیان اینکه علی رغم این که ممکن است زبان بدن به تناسب فرهنگ کشورها متفاوت باشد اما زبان بدن در عرصه سیاست در تمام دنیا مشترک است اضافه کرد که این رفتار غیر کلامی در ارتباطات بین‌الملل و دیپلماتیک بیشترین اهمیت را دارد و معمولا در محافل دیپلماتیک و نیز در دیدار‌های دوجانبه و چندجانبه میان دیپلمات‌ها و سران کشور‌ها، نوع نشستن، سخن گفتن و رفتار کردن هر طرف، حاکی از نوع موضع آنان در برابر هم و نیز فرستادن پیام به طرف مقابل به صورت غیرمستقیم است. 
 
عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی ایلام تصریح کرد: در بررسی زبان بدن باید بیان کرد که می توان حرکات بدن را به سه بخش حرکات صورت،دست ها و چگونگی قرار گرفتن پاها تقسیم کرد که حرکات این سه موضع، بیشترین سیگنال رابه مخاطب ساطع می کنند.وی در راستای اهمیت زبان بدن گفت:در بیان و انتقال پیام فقط ۷ درصد انتقال توسط کلام صورت می گیرد و ۹۳ درصد آن غیر کلامی است که از این ۹۳ درصد نیز 38 درصد مربوط به لحن و 55 درصد مربوط به چهره است.

فلاحی گفت: دیپلمات ها ممکن است بتوانند نیت واقعی خود را پشت سخنانشان مخفی کنند، اما حرکات و رفتار آنان به ضمیر ناخودآگاه‌شان وابسته است که می‌توان آن را ترجمه کرد به همین دلیل دیپلمات‌های حرفه ای در  شیوه دست دادن، شیوه گام برداشتن، شیوه تکان دادن دست ها ، شیوه نشستن و نگاه کردن دقت خاصی به کار می برند. 

وی بار دیگر با تأکید بر مهم دانستن مقوله زبان بدن در عرصه دیپلماسی و بین الملل گفت: زبان بدن مهم است اما مهم تر از آن متن قراردادها و تصمیمات درست دیپلمات هاست که گاهی برخی از دیپلمات ها نمی توانند میان ابعاد مختلف دیپلماسی تعادل برقرار کنند و صرفا به زبان بدن توجه می کنند و عدم توجه آن ها به هدف اصلی دیپلماسی که تامین منافع ملی است باعث می شود چالش های اساسی برای منافع ملی یک کشور ایجاد شود. هم چنان که در طول سال های گذشته بسیاری از دیپلمات های ما به دلیل توجه بیش از حد به زبان بدن و نادیده گرفتن سایر ابعاد موثر در دیپلماسی،باعث ضربه زدن به منافع ملی کشور شدند.

 

دیدگاه شما

خامنه ای دات آی آز