آخرین اخبار

20. اسفند 1396 - 7:59   |   کد مطلب: 32584
دانشجویان برخی دانشگاه های استان ایلام از وضعیت نامناسب خوابگاه ها و بی توجهی مسئولان به مسائل و مشکلات ابراز گلایه کردند.

به گزارش ایلام رصد، فارغ از تب و تاب قبولی در دانشگاه، گاه امری که هیجان قبولی را دوچندان می‌کند، نقل و انتقال به یک شهر دیگر برای تحصیل است. این مهاجرت در بدو امر ممکن است مهاجرت کوچکی به نظر برسد، اما در دل همین کوچکی مشکلات بزرگی نهفته است که هرکدام می‌تواند زمینه ساز بروز بسیاری از مشکلات دیگر و حتی بازگشت زودهنگام فرد به زادگاهش و ترک تحصیل باشد.
پایان دبیرستان، آغاز آرزوی بزرگ راه یافتن به دانشگاه است. خیلی افراد مسیر رسیدن به فردایی مطلوب تر، شغل بهتر و عزت و موقعیت اجتماعی را در ورود به دانشگاه می دانند، اما این مسیر بی شک دارای فراز و نشیب‌هایی است. گذر از سد کنکور و قبولی در رشته مورد علاقه، تأمین هزینه های دانشگاه و خیلی چیزهای دیگر برای آنهایی که به دانشگاه‌هایی دور از شهر و استان خود راه پیدا می‌کنند، مشکل است.

در کنار این مشکلات، وقتی دانشجوی در میان انبوهی از کتاب‌های روی هم چیده شده، به دنبال جزوه ای می گردد، اما آن را نمی یابد. کلافه است. از این همه شلوغی، کتاب، لباس و بی خیالی هم اتاقی‌هایش خسته شده؛ در حسرت حیاط سبز و دلباز خانه شان آهی می کشد و دلش برای دیدن لبخند پرمهر مادر، شیطنت‌های خواهر و نگاه گرم پدر تا کیلومترها آن سوتر، پرواز می کند.
وجود خوابگاههای دانشجویی یک قوت قلب برای دانشجو و خانواده محسوب می شود اما زندگی به اجبار در فضای یکنواخت خوابگاه و فضای محدود و سرکردن با افرادی متفاوت غیر از خانواده مشکلاتی را برای دانشجویان خوابگاهی به وجود می آورد.
زندگی در فضایی با یک تخت و میز سازگاری باهم خوابگاهی و وجود ماه ها زمان برای کنار آمدن با شرایط موجود؛ با توجه به فروکش کردن اشتیاق برای راهیابی به دانشگاه و آمار فارغ التحصیلان بیکار سبب کاهش تعداد دانشجویان نسبت به سال های گذشته شده است بنابراین لازم است مسئولان بجای اجاره و ساخت خوابگاه جدید افزایش کیفیت خدمات را در دستور کار خود قرار دهند.
پس از گفت گو خبرنگار ایلام پویا با دانشجویان ساکن خوابگاه استان ایلام در نگاه اول زندگی خوابگاه در محیطی پر از شور و نشاط برخی آزادی ،نشاط انگیز، فرصت زندگی مستقل به چشم می آید زندگی در تمام خوابگاه های ایلام از جمله دانشگاه آزاد، ملی، علمی کاربردی و پیام نور همه یکی است خوابگاه خوابگاه است.
"سمیه نهال زاده" با اشاره به بی توجهی مسئولان گفت: تا بحال هیچ گاه روسای دانشگاه از نزدیک شاهد مشکلات دانشجویان خوابگاه نبودند.
وی افزود: در مواردی بازیدهایی صورت می گیرد اما برای خوابگاه های خارج از شهر کسانی بازدید از خوابگاه را انجام می دهند که قدرت انعکاس مشکلات را ندارند.
پروین فتاح پور نیز یکی دیگر از دانشجویان خوابگاه های سطح شهر میگوید: تعویض لامپ و شیر آلات حمام و دستگیره در موضوعی است که با جمع کردن پول دانشجو حل می شود و مسئولان خوابگاه همواره به این مسائل بی اهمیت هستند.
"سایه کاویانی" دانشجوی شمالی یکی از دانشگاه های استان نیز افزود: دوران کارشناسی و در حال حاضر ارشدم در ایلام سپری می شود و در این سالها شاهد یک نظر سنجی از خروجی شخصیتی خوابگاه نبوده ام؛ دوستانی داشته ام که دربدو ورود با اعتقادات بسیار بوده اند ودر پایان فارغ التحصیلی افراد سابق نبوده اند.
وی افزود: سیستم آموزشی دانشگاه براساس تغییر و تحولات زندگی خوابگاهی اهمیت چندانی قائل نیست؛ ارزش گذاری خاصی تعریف نشده است و توجه خوابگاه محدود به زمان ورود و خروج و پوشش است.
"محدثه نیک گفتار" دیگر دانشجوی خوابگاهی عنوان کرد: خوابگاه برای ما دانشجویان خوابگاهی محل خواب و آمادکی مطالب درسی است چرا که هیچ فرآیند موثر برای ارتقای سطح فرهنگی، علمی،اعتقادی و هنری وجود ندارد؛ تمام ساعات استراحت ما محدود به دانلود و گوش دادن به آهنگ و در فضای مجازی سپری می شود.
وی افزود: زندگی یکنواخت چای دم کردن، پخت غذا و شب بیداری درایام امتحانات وجه مشترک تمام دانشجویان است.
نیک گفتار تاکید کرد: زندگی در خوابگاه باید همراه با قوانین و هنجار باشد چرا که وضعیت تمام افراد یکی است و برتری کسی بر دیگری وجود ندارد. رفتار عده ای صاحبخانه است و عده ای دیگر مستاجر و به دلیل نبود قانون مشخص دانشجویان عمر خود را به بطالت می گذرانند و اجازه نمی دهند تا عده دیگر که سعی در تلاش برای موفقیت و مطالعه دارند با تمرکز و آرامش مطالعه داشته باشند.
وی ابراز کرد: تفریح تماشای تلویریون و شب نشینی خوب است اما به وقت و اندازه و همین امر سبب شده تا برای مطالعه به کتابخانه مرکزی که با خوابگاه فاصله دارد برویم و این مسافت سبب اتلاف وقت دانشجو می شود.
بسیاری از کارشناسان معتقدند با توجه به ظرفیت های موجود در خوابگاه می توان از این امکان جهت مهیا سازی زیر ساخت آموزشی استفاده کرد.
دکتر "رضا حقیقی" جامعه شناس فرهنگی و استاد دانشگاه آزاد ایلام به خبرنگار ما گفت: خوابگاه دانشجویی محل زندگی افراد با فرهنگ، سلایق و مذاهب متفاوت است و ایجاد محیطی رضایت پسند برای این قشر حساس ضروری است تا بتوان محیطی سالم و فرح بخش را ایجاد کرد
وی گفت: اعتبار بخشی و احساس ارزش به دانشجو از سوی مسئولان و هم خوابگاهی ها سبب احساس ارزش در فرد می شود؛ رضایت در خوابگاه شامل سه مقوله رضایت از برخوداری امکانات رفاهی در خوابگاه، تجهیزات کامل محیط و رضایت از روابط اجتماعی با هم اتاقی، مسئولان و افراد دارای تعامل است.
وی افزود: رها کردن فرد جهت شکوفایی، خلاقیت و حس ارزش به دانشجو، ایجاد قدرت تصمیم گیری و ارائه راهکار به مسئولین و رضایت از احساس بودن و مهم شمرده شدن شخص از عوامل رضایت فرد است.
دکتر حقیقی یادآور شد: وجود تیمی شامل روانشناس، جامعه شناس، امور دانشجویی در خوابگاه دانشجویی ضروری است که دیدارو نیاز سنجی از سوی مسئولین معاون و امور دانشجویی دانشگاه صورت گیرد تا افراد حاضر در خوابگاه بتوانند با مشکلات خوابگاه، دوری از خانواده و مسئولیت های زندگی خود در این دوران فائق آیند و شاهد انگیزه و نشاط دراین قشر باشیم.
انتهای پیام/

دیدگاه شما

خامنه ای دات آی آز