آخرین اخبار

28. فروردين 1397 - 8:35   |   کد مطلب: 32640
همتی گفت: امسال تعداد ۶۲ پروژه ساختمانی از جمله مراکز بهداشتی درمانی، ستاد برخی از شبکه ها و خانه های بهداشت در سراسر استان با مبلغ اعتباری ۸۰ میلیارد تومان عملیات اجرایی آنها استارت خواهد خورد یا روند تکمیل آنها ادامه پیدا می نماید.

به گزارش ایلام رصد، دکتر کریم همتی"، رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام، با تشریح اقدامات و فعالیت های حوزه بهداشت و درمان استان تصریح کرد: یکی از برنامه های اصلی دانشگاه پرداخت مطالبات کارکنان است. انشالله در ایام آتی با رایزنی‌های انجام گرفته بتوانیم تمامی معوقات دانشگاه را با اخذ اعتبارات لازم پرداخت کنیم.

توزیع نیروها در استان مناسب است و همه مردم در سطح استان به خدمات بهداشت و درمان دسترسی دارند همچنین همه تخصص‌های اصلی در شهرستان‌ها جز در شهرستان های جدیدالتأسیس وجود دارد.

همتی گفت: در ایام نوروز که همه از تعطیلات بهره‌مند بودند بنده با سایر مسئولان دانشگاه بالغ بر ۵۵ مورد بازدید از مراکز بهداشتی و درمانی بیمارستانهای استان داشته ایم که خدمات دهی به مردم را مورد ارزیابی قرار دادیم.

همکاران با سعه صدر و برخورد شایسته با ارباب رجوع و بیماران برخورد نمایند چرا که در کنار ارائه خدمات این صفات حسنه لازم است.

در فضای شلوغ بیمارستان ها ممکن است خدمتی با تأخیر انجام شود که از مردم استدعا داریم با طمأنینه و بردباری همکاران ما را یاری نمایند.

وی بیان کرد: در تلاشیم که با بهینه کردن امکانات، تجهیزات و زیرساخت‌ها، خدمتی که شایسته مردم استان است را به آنان تقدیم کنیم.

بسیاری از زیر ساخت‌های دانشگاه در شهرستانها قدیمی هستند امسال تعداد ۶۲ پروژه ساختمانی از جمله مراکز بهداشتی درمانی، ستاد برخی از شبکه ها و خانه های بهداشت در سراسر استان با مبلغ اعتباری ۸۰ میلیارد تومان عملیات اجرایی آنها استارت خواهد خورد یا روند تکمیل آنها ادامه پیدا می نماید.

برای پیشبرد اهداف حوزه سلامت در شهرستان ها علاوه بر مدیران شبکه‌ها و استفاده از توان فرمانداران، هر یک از معاونین دانشگاه به عنوان معین شهرستان در نظر گرفته شده تا این روند را به درستی مدیریت کنند.

در صورت انجام این ۶۲ پروژه، ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در استان ارتقاء پیدا خواهد کرد.

طرح توسعه بیمارستان های مرکز استان از دیگر اقداماتی است که با جدیت پیگیری خواهد شد در همین راستا بالغ بر ۵۵ میلیارد تومان اعتبار برای توسعه و تکمیل بیمارستان ۳۶۱ تختخوابی و بیمارستان آیت الله طالقانی ایلام جذب شده است.

در سیستم ممکن است مشکلاتی وجود داشته باشد و قابل انکار نیست. همه باید با تلاش کنیم این چالش ها را رفع کنیم.

همتی گفت: یکی از این چالش ها عدم رعایت حقوق بیماران و مراجعین است. ویزیت بیماران در مطب ها باید بر اساس رعایت حریم خصوصی و حقوق بیمار باشد.

ساماندهی رعایت تعرفه های قانونی مطب‌ها مدنظر بنده است که در این راستا با کمک مسئولان تعزیرات حکومتی از مطب های پزشکان در بخش خصوصی بازدیدهایی داشتیم و در آینده نیز تداوم خواهد داشت.

سیستم نوبت دهی، قرار دادن زمان کافی در اختیار بیمار برای بیان شرح بیماری خود و ملزم نمودن مطب ها به داشتن تجهیزات و ملزومات از اهدافی است که به دنبال تحقق آن هستیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: تلاش خود را خواهیم نمود که مردم در مطب های خصوصی بتوانند راحت و آسوده با پزشک مربوطه مشکل و بیماری خود را مطرح کنند.

حضور دسته جمعی بیماران نزد پزشک خلاف مقررات و وجدان و اخلاق است بنابراین رعایت این امر دو طرفه است‌. هم پزشکان و هم مردم باید این حق را رعایت کنند.

پزشکان در راه اجرای طرح تحول نظام سلامت، نقشی محوری دارند و نسخ صادره از سوی این عزیزان تاثیری مستقیم بر هزینه های مربوط به طرح تحول نظام سلامت دارد.

وی اضافه کرد: میزان استفاده بیماران از دستگاههای سی تی اسکن، ام آر آی، سونوگرافی و آزمایشگاه بستگی به تشخیص صحیح پزشکان دارد. از پزشکان عزیز استان می‌خواهیم که در موارد ضروری و لازم دستور انجام این اعمال تشخیصی را در نسخه های بیماران درج نمایند چرا که بار اضافی هزینه‌بر دانشگاه، بیمه‌ها و نهایتاً طرح تحول نظام سلامت و اقتصاد کشور تحمیل خواهد شد.

سازمان‌های بیمه‌گر نیز بر همین اساس برای استفاده بیماران از دستگاه‌های تشخیصی سقف تعیین کرده اند. با این وضعیت جدید باید انجام چنین اقدامات تشخیصی غیرضرور از چرخه را حذف کرد و از هدر رفتن سرمایه دولت و نظام در قالب طرح تحول نظام سلامت پیشگیری نماییم.

همتی خاطرنشان کرد: پزشکان طرف قرارداد با بیمه ها باید از تعیین سقف برای استفاده بیماران از دستگاه‌های تشخیصی حمایت کنند تا طرح تحول نظام سلامت همچنان بتوانند با قدرت و صلابت در خدمت مردم باشد.

از همه همکاران ارجمند و تلاشگر دانشگاه درخواست می نمایم که خدماتی را که با سختی و به صورت شبانه روزی به مردم و بیماران ارائه می‌شود، با سعه‌صدر و برخورد انسانی و اسلامی به مردم ارائه دهند و تکریم ارباب رجوع در صدر اولویت کاری خود قرار دهند که انشاالله با برخورد مناسب و شایسته، دانشگاه علوم پزشکی ایلام را سربلند نمایند.

مردم هم در مقابل سختی‌ها، مشغله و حجم کاری همکاران ما در مراکز بهداشتی و درمانی و بیمارستانها را درک نمایند.

وی اعلام کرد: هفته آینده با معاونت بهداشتی وزارت بهداشت در رابطه با مباحث مربوط به حوزه بهداشت در استان دیدار خواهیم داشت و درخواست شبانه روزی نمودن برخی از مراکز بهداشتی درمانی را در سطح استان از ایشان درخواست خواهیم نمود.

در ایام تعطیلات نوروزی کارکنان دانشگاه با دلسوزی و مسئولیت پذیری به مردم در سراسر استان خدمت نمودند.

در این ایام مسئولان دانشگاه علوم پزشکی ایلام بالغ بر ۲۵۵ مورد بازدید از شبکه ها، بیمارستان ها، مراکز بهداشتی درمانی، پایگاه های فوریت پزشکی و خانه‌های بهداشت در جهت بررسی روند خدمات رسانی به مردم داشته اند.

در این مدت تعداد ۴۷ هزار نفر ویزیت شده اند که از این تعداد ۴۲ هزار نفر به صورت سرپایی درمان شده و پنج هزار نفر نیز در بیمارستان‌ها بستری شدند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام افزود: همچنین بالغ بر یک هزار نفر نیز در بیمارستان‌ها مورد عمل جراحی قرار گرفتند. بعنوان مثال در بیمارستان امام خمینی (ره) روزانه بین ۳۰ تا ۳۵ عمل جراحی در ایام تعطیلات نوروزی انجام شده است.

این حجم خدمات دهی در ایام تعطیلات نوروزی نشانگر کار و تلاش همکاران ما در حوزه بهداشت و درمان برای جلب رضایت مندی مردم بوده است.

امسال جذب نیروهای جدید در تمامی رشته ها برای تسهیل در روند خدمات‌دهی به مردم در بیمارستان ها بر اساس نیاز و ضرورت محقق خواهد شد.

در حوزه بهداشت نیز در ایام نوروز بالغ بر ۷ هزار مورد بازدید از مراکز عمومی، مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و آشامیدنی و... انجام شده و بالغ بر ۶ تن مواد غذائی فاسد و تاریخ مصرف گذشته نیز در سطح استان جمع آوری شده است.

همچنین در ایام تعطیلات بیش از ۵۰ هزار مورد به داروخانه ها در سطح استان مراجعه شده که این ارقام نشانگر فعالیت مطلوب دانشگاه علوم پزشکی ایلام در تمامی عرصه ها در ایام تعطیلات نوروزی بوده است.

نیت و هدف غایی بنده توسعه زیرساخت‌های بهداشت و درمان در سطح استان است که تمام تلاش خود را به کار خواهم گرفت در این عرصه درخشش داشته باشیم.

در این راستا بالغ بر ۸۰ میلیارد تومان برای مراکز محیطی استان و ۷۰ میلیارد تومان برای بیمارستان‌های مرکز استان هزینه شده که انشاالله با جذب نیروهای متخصص در کنار این زیرساخت‌ها بهترین خدمات را به مردم ارائه کنیم.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

خامنه ای دات آی آز