آخرین اخبار

5. ارديبهشت 1397 - 13:43   |   کد مطلب: 32650
استاندار ایلام در افتتاحیه دومین همایش،بین المللی تاکیدکرد:
ضرورت تأسیس پژوهشکده زیست محیطی در استان ایلام
سلیمانی دشتکی به ضرورت تاسیس پژوهشکده زیست محیطی بمنظور فراهم کردن تحقیقات تخصصی در استان ایلام تأکید کرد.

به گزارش ایلام رصد، "قاسم سلیمانی دشتکی"استاندار ایلام، در آیین افتتاحیه دومین همایش بین المللی گرد و غبار در ایلام اظهار کرد: روزهای آلوده از گرد و غبار در ایلام به 80 روز در سال رسیده که بالاتر از حد مجاز و بسیار خطرناک است و باعث از بین رفتن پوشش های جنگلی، آسیب به شبکه های توزیع برق، مشکلات درمان شده و هزینه های مالی فراوانی را به این استان تحمیل کرده است.
وی با بیان اینکه 21 درصد استان بیابان و منشا گرد و غبار است، افزود: از جمله آسیب های وارد شده انسان به طبیعت استفاده بی رویه از آب های زیرزمینی و افت سفره های زیرزمینی، اجرای پروژه های عمرانی بدون توجه به مسائل زیست محیطی است که منجر به توسعه بیابان ها و افزایش گرد و غبار شده است.
استاندار ایلام با اشاره به فعالیت های دولت تدبیر و امید در پنج سال گذشته در استان تاکید کرد: شناسایی 100 هزار هکتار عرصه های بیابانی برای جلوگیری از گرد و غبار و اجرای 30 هزار هکتار عملیات اجرایی نهالکاری در راستای بیابان زایی از جمله این فعالیت ها است.
سلیمانی دشتکی با بیان اینکه سالانه حدود 500 هزار نفر در سطح دنیا براثر پدیده گرد و غبار دچار مرگ زودرس می شوند، یادآور شد: فعال سازی دیپلماسی زیست محیطی باید از موضوع منطقه ای به جهانی و اخذ کمک های بین المللی تبدیل شود.
وی تامین اعتبارات ملی و استانی لازم برای اجرای پروژه های جلوگیری از گرد و غبار ضروری دانست و گفت: باید برای مقابله با این پدیده پژوهشکده زیست محیطی بمنظور فراهم کردن تحقیقات تخصصی در استان ایلام تاسیس شود.
استاندار ایلام ابراز امیدواری کرد این همایش بتواند در راستای مبارزه با پدیده گرد و غبار و بیابان زدایی موثر باشد.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

خامنه ای دات آی آز