آخرین اخبار

26. دى 1397 - 11:26   |   کد مطلب: 33036
مدیر گروه تخصصی حقوق دانشگاه آزاد اسلامی ایلام در گفتگو با ایلام رصد:
استانی شدن انتخابات کاهش مشارکت عمومی را در پی خواهد داشت
مدیر گروه تخصصی حقوق دانشگاه آزاد اسلامی گفت: یکی از ایرادات وارد بر این طرح کاهش مشارکت عمومی است زیرا در جامعه سنتی چون استان ایلام که همواره مشارکت بر پایه قبیله گرایی انجام گرفته با این طرح این مشارکت کاهش پیدا خواهد کرد.

"دکتر مهناز مومنی" عضو هیئت علمی و مدیرگروه تخصصی حقوق دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلام در گفت‌وگو با خبرنگار ایلام رصد، در خصوص طرح استانی شدن انتخابات اظهار دشت: این طرح با محاسن و معایب مختلفی همراه است که نیاز به کار کارشناسی دارد.

وی با بیان اینکه در این طرح دیگر هر کسی برای نماینده شدن ثبت نام نخواهد کرد، افزود: برخی معتقدند که ممکن است این طرح در بین مردم استان های مختلف اثرات مثبت و منفی متفاوت داشته باشد که یکی از این اثرات بروز و ازدیاد اختلافات محلی، قومی و قبیله ای است در حالی که به نظر بنده این طرح نگاه مردم را فرا قبیله ای خواهد کرد.

مدیر گروه تخصصی حقوق دانشگاه آزاد اسلامی اضافه کرد: یکی از ایرادات وارد بر این طرح کاهش مشارکت عمومی است زیرا در جامعه سنتی چون استان ایلام که همواره  مشارکت بر پایه قبیله گرایی انجام گرفته با این طرح این مشارکت کاهش پیدا خواهد کرد.

مومنی گفت: باتوجه به سنتی بودن جامعه و تعصبی بودن مردم ایلام در انتخابات با استانی شدن آن این نگاه قبیله ای کاهش پیدا کرده و نهایتا افراد لایق انتخاب می شوند.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی ایلام این طرح را به عدالت نزدیک تر دانست و تصریح کرد: استانی شدن انتخابات موجب می شود انتخاب افراد بیشتر بر محور شایستگی و لیاقت صورت گیرد و کسانی نماینده شوند که با برنامه وارد عرصه خدمت شده باشند.

 

 

انتهای پیام/

دیدگاه شما

خامنه ای دات آی آز