آخرین اخبار

30. دى 1397 - 9:56   |   کد مطلب: 33047
دبیرجامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه ایلام:
استانی شدن انتخابات با کاهش پاسخگویی نمایندگان به مردم همراه است
دبیرجامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه ایلام گفت: در حال حاضر و در شرایط ویژه منطقه‌ای که توطئه‌های استکبار جهانی خصوصاً در زمان برگزاری انتخابات، برنامه‌ریزی و مدیریت می‌گردد، انتخابات کشور با آسیب‌های جدی سیاسی و امنیتی مواجه شود.

"خلیل عامری نیا" دبیر جامعه اسلامی دانشگاه ایلام در گفت‌وگو با خبرنگار ایلام رصد، در خصوص معایب طرح استانی شدن انتخابات مجلس اظهار داشت: طراحان این طرح دلیل خود برای استانی شدن انتخابات را توجه نمایندگان به وظایف محلی و بی توجهی به مسائل ملی عنوان می کنند که این مسئله خود جای تامل دارد.

وی با بیان اینکه مردم از نمایندگان منتخب خود انتظار پیگیری و رفع مشکلات را بیشتر از مسئولان استانی دارند، گفت: در نظام اداری متمرکز کشورکه همه تصمیم گیری ها در تهران متمرکز است، نماینده تنها فردی در آن حوزه انتخابیه است که به مسئولان تراز یک کشور اعم از وزیر و معاون وزیر و معاون رئیس جمهور و ... دسترسی دارد.

عامری نیا اضافه کرد: هیچ یک از مسئولان محلی چنین دسترسی ای به مرکز تصمیم گیری کشور ندارند، از این رو واضح است که در این سیستم مردم از نماینده بیشترین توقع را دارند و او هم به دنبال حل این مشکلات خواهد رفت.

دبیرجامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه ایلام، بیان کرد: راه کار این مسئله آن است که اختیارات بیشتری به استانداری ها و شوراهای شهر داده شود تا مسائل در همان سطح استان حل و فصل شود. نه اینکه تنها صدای مردم مناطق محروم و دورافتاده در حاکمیت هم قطع شود.

عامری نیا تاکید کرد:  اگر رابطه مردم با نماینده قطع شود انگیزه ای برای پیگیری مشکلات مردم مناطق محروم باقی نخواهد ماند و صدایی از آنان در سطوح بالای اداری کشور شنیده نخواهد شد. 

این فعال دانشجویی گفت: این طرح با بند ۹ اصل سوم قانون اساسی که بر رفع تبعیضات ناروا و ایجاد امکانات عادلانه برای همه جامعه در تمام زمینه های مادی و معنوی دلالت دارد، مغایرت دارد.

وی افزود: با شرایط کنونی اگر یک کاندیدا در یک شهرستان ۱۰ درصد رای بیاورد و فردی دیگر در همان شهرستان ۶۰ درصد رای بیاورد، احتمال دارد فردی که درصد کم تری رای را در شهرستان کسب کرده بتواند در سطح استان باتوجه به نظر مرکز استان رای بیشتری کسب کند و به مجلس راه یابد و فردی که رای بیشتری در شهرستان می آورد اما پشتوانه ای در مرکز استان ندارد به مجلس ورود پیدا نکند که این نوعی تبعیض است؛ و ازطرفی این طرح مغایر با بند ۱۵ اصل سوم قانون اساسی است که بر توسعه و تحکیم برادری اسلامی و تعامل عمومی دلالت دارد.

دبیرجامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه ایلام خاطرنشان کرد: باتوجه به اینکه کشور ما از اقوام و مذاهب مختلف تشکیل شده است در شرایط کنونی هر یک از این ها می توانند نمایندگان خود را داشته باشند اما بر اساس این طرح اقلیت ها نمی توانند نمایندگان خود را داشته باشند و در استان هایی نظیر خوزستان، ایلام، آذربایجان، کرمانشاه، گلستان، سیستان و بلوچستان، کردستان و سایر استان ها از لحاظ قومیت ها و هم از لحاظ محلی دچار مشکل می شوند. 

این دانشجوی ایلامی تصریح کرد: با استانی شدن انتخابات هر کاندیدا برای حضور در عرصه کاندیداتوری باید دارای شهرت و ثروت باشد بسیاری از افراد فرهیخته و شایسته هستند که شاید به منابع قدرت و ثروت دسترسی نداشته باشند و به همین علت از حضور در عرصه نمایندگی باز بمانند.       
وی یادآور شد: با استانی شدن انتخابات تمام توجه نمایندگان صرفا متوجه مراکز پرجمعیت شده و مناطق کم جمعیت و دورافتاده مغفول می ماند که این خلاف سیاست های کلی نظام و فرمایشات مقام معظم رهبری در رسیدگی به مناطق کم برخوردار است.  

عامری نیا ادامه داد: نظر به اینکه در تصویب این طرح ارتقای جایگاه نمایندگی از سطح شهرستان به استانی مطرح است این اقدام با تصویب شرح وظایف نمایندگان در قالب سطوح شهرستانی، استانی و ملی امکان‌پذیر خواهد بود و ضرورتی ندارد که در حال حاضر و در شرایط ویژه منطقه‌ای که توطئه‌های استکبار جهانی خصوصاً در زمان برگزاری انتخابات، برنامه‌ریزی و مدیریت می‌گردد، انتخابات کشور با آسیب‌های جدی سیاسی و امنیتی مواجه شود.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

خامنه ای دات آی آز