آخرین اخبار

26. اسفند 1397 - 8:14   |   کد مطلب: 33090
ایلام رصد گزارش می دهد؛
تلخی؛ سهم مردم از بازار شب عید
اینگونه نیست که هیچکسی هیچ چیزی را از بازار شب عید خرید نکرده و همه دست خالی راهی خانه هایشان شوند اما اوضاع قیمت ها و کاهش قدرت خرید مردم واقعیتی تلخ و انکار ناپذیر است.

ایلام رصد::  بازار و اقتصاد همواره جز لاینفکی از زندگی مردم بخصوص در آستانه بهار بوده و مردم از هر قشری و با هر میزان هزینه و درآمدی در گرداندن و رونق بخشیدن به آن نقش ایفا کرده اند.

این نقش آفرینی اما در سال های مختلف به گونه های متفاوتی بوده است، به شکلی که این سال ها و مخصوصا روزهای اخیر بواسطه مشکلات به وجود آمده،  مردم بیشتر به تماشاگری روی آورده اند تا اینکه خریدار باشند.

خبرنگار اجتماعی ایلام رصد در روزهای پایانی سال به بازار مرکزی ایلام سری زده تا از نزدیک ضمن گفتگو با مردم و مغازه داران گزارشی اجمالی از این وضعیت را تقدیم مخاطبانش کند.

 

سرمایه گذاری شب عید روی هوا

 

در بحبوحه و همهمه ی بازار،  مغازه گل فروشی که عطر دلنشین گل هایش فضا را دل انگیز ساخته بود، نظر خبرنگار ایلام رصد را به خود جلب کرد تا برای پرسیدن از حال و هوای این روزها و بازار خرید مردم از این فضا شروع کند؛ محمد صاحب این مغازه در خصوص وضعیت بازار در این روزها می گوید: در وهله اول چشم امید ما و همه همکارانمان در همه صنوف به خدای متعال بوده و با امید به او هرصبح را شب میکنیم اما دور شدن از واقعیت فقط گول زدن خودمان است و باید بدانیم که عید امسال هم برای ما بعنوان فروشنده و هم مردم بسیار سخت است.

متأسفانه به لحاظ عددی و به نسبت سال گذشته تا امروز بیش از ۵۰ درصد از میزان فروش در مغازه بنده با کاهش خرید مواجه هستیم، و تا به امروز علیرغم اینکه هرسال در همان روزهایی ابتدایی به سرمایه خود می رسیدم هنوز راه زیادی دارم و تنها امیدمان بعد خدا به شب عید دوخته شده است.

امیدوارم مسئولان فکری عاجل برای این وضعیت داشته باشند، تا هردو طرف فروش یعنی فروشنده و خریدار شب های خوبی را در آستانه نوروز تجربه کنند.

 

 

توان خرید ماحیتاح اساسی را هم نداریم

 

راه را به سمت بازار اصلی کج کرده تا از خرید مایحتاج اساسی مردم گزارشی تهیه کنیم. خانم جوانی که جلوتر در حرکت بود و تقریبا جلوی هرمغازه ایستاده و نظاره گر قیمت ها بود نظرم را جلب و جهت تهیه مصاحبه به طرف او رفتم.

پس از اصرار و اکراه ایشان در نهایت با رضایت به این مصاحبه سفره دلش را باز کرد وگفت: امروز برای خرید چند قلم جنس ریز و درشت همچون سال های قبل برای نوروز به بازار آمده ام اما دیدن اقلام و اجناس چیزی جز شرمندگی پیش بچه ها برای من و همسرم باقی نمی گذارد.

با حقوق کارگری و ماهی یک میلیون و هفتصد هزار کدام رقم از تنقلات و شیرینی جات را میتوانم بخرم و سر سفره عید بگذارم؟ آیا با این حقوق و وضعیت آشفته بازار میتوان گوشت و ماهی برای حداقل یک شب عید خرید کرد؟.

با این اوضاع دیگر حتی خرید ماحیتاج اصلی زندگی هم برایمان به آرزو تبدیل شده و تنها حرفی که میتوانم بزنم این است که خدا خودش مسبب این وضعیت را چنان گرفتار کند تا روز قیامت نتواند روز خوش به خودش ببیند.

قسمت های زیادی از مصاحبه این خانم بدلایلی حذف شده اما واقعیاتی را بیان داشت و باعث شد فضای گزارش ما در پشت صحنه بشدت منقلب و دردآور شود.

 

نمایشگاه بهاره امیدی ناامید

 

بخش پایانی گزارش را به نمایشگاه بهاره اختصاص دادیم تا شاید حداقل در این مکان که مسئولان بابت ارزانی آن همیشه مصاحبه داشتند بتوانیم با دید مثبتی جمعبندی کنیم.

فضای زیبا و بزرگ و بیشتر از آن استقبال و شور و شوق مردم گروه خبرنگاری ما را سر ذوق آورده که همه چیز تلخ و سرد نیست و اینجا گرمایی هم هست. در ابتدای کار سراغ چند نفر از فروشندگان مواد غذایی و سپس تنی چند از فروشندگان تنقلات و شیرینی و بعد صنف لباس فروشان سری زدیم که جز در یکی دو مورد از وضعیت موجود ابراز رضایت داشتند بقیه با ابراز گلایه از وضع موجود هرکدام مطالبی را بیان داشت که به جمعبندی از آنها اکتفا می کنیم.

گرانی اجناس در مبدأ و لزوم سرمایه گذاری بیشتر نسبت به سال های گذشته و خرید کمتر مردم خیلی از این غرفه داران را نقره داغ کرده است. آنها این شلوغی مردم را فقط فیزیکی دانسته و اذعان داشتند که بسیاری از مردم تنها به پرسیدن قیمت و کشیدن آه سرد اکتفا می کنند.

 

 

جیب مردم را دریابید

 

اینگونه نیست که هیچکسی هیچ چیزی را از بازار شب عید خرید نکرده و همه دست خالی راهی خانه هایشان شوند اما نباید این واقعیت را فراموش کرده که خیلی ها برای شادی بچه هایشان و خالی نبودن سفره مجبور به خرید از این آشفته بازار اقتصادی هستند حتی اگر مجبور به تحمل بی پولی و استرس های بعد آن شوند.

همه واقفند که بازار عید ۹۸ نسبت به سایر سال ها از وضعیت بدتری برخوردار است، لذا می طلبد مسئولان و ناظران بازار این وضعیت تلخ را هم به هرنحوی کنترل کرده تا بیش از این مردم جلوی خانواده هایشان شرمنده نباشند. مردم هم این روزها بیشتر از گذشته به فکر نیازمندان بوده و به هر شکلی و هرمیزانی دست آنها را گرفته و در انداختن سفره آنها سهیم شوند.

 

انتهای پیام/ن

دیدگاه شما

خامنه ای دات آی آز