آخرین اخبار

18. فروردين 1398 - 10:15   |   کد مطلب: 33103
استاندار ایلام بیکاری، عدم توازن درآمد و هزینه، آثار روانی جنگ و تضاد فرهنگ سنتی با فرهنگ مدرن را ریشه آسیب‌های اجتماعی در استان نام برد.

به گزارش ایلام رصد، «قاسم سلیمانی دشتکی» در نشست کارگروه اجتماعی و شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر، که با حضور وزیر بهداشت برگزار شد، اظهار کرد: ایلام در بحث اعتیاد و طلاق به ترتیب رتبه های 26 و 30 کشور قرار دارد و  در بحث خودکشی بر اساس آمار در رتبه دوم هستیم و دگرکشی، نزاع دسته جمعی و فردی و حاشیه نشینی نیز دچار مشکل هستیم .
وی با این تحلیل که  علت اصلی ناهنجاری‌های استان بیکاری است، تصریح کرد: نرخ بیکاری به صورت رسمی 11.6 درصد است  و نرخ غیر رسمی با وجود بیش از 20 هزار نفر بالا است .
وی عدم توازن درآمد و هزینه، آثار روانی جنگ و تضاد فرهنگ عشایری با فرهنگ ماهواره‌ای را از دیگر دلایل وجود آسیب‌های اجتماعی در استان نام برد و خواستار تعیین نماینده معین وزارت بهداشت در بحث خودکشی در استان شد.

استاندار ایلام درباره آخرین وضعیت سیل در استان هم از برپا شدن موکب در شهرستان های سیل زده سیروان و دره شهر خبر داد و تصریح کرد: در مناطق بالا دست بخش ماژین و بالا دست سد سیمره اکنون موکب برای تامین نان و غذای گرم مردم سیل زده برپا شده است .
سلیمانی گفت:  سهم تنخواه استان برای مردم سیل زده 2 هزار میلیارد ریال است که امیدواریم زودتر تخصیص یابد .
وی تلاش های پیشگیرانه و مدیریت صحیح را در کاهش بلایای سیل استان تاثیرگذار دانست و گفت: خسارت های زیادی از سیل به بخش های کشاورزی، منازل مسکونی، باغات و احشام استان وارد شد که اگر اقدامات پیشگیرانه نبود، خسارت بیش از این میزان می‌بود .

 

محمد نوذری ، معاون سیاسی امنیتی استاندار نیز در این نشست اظهار کرد: ایلام کم جمعیت ترین استان با 580 هزار نفر است که نسبت جمعیت جوان آن 27 درصد است در حالیکه جمعیت جوان در کشور 25 درصد است .

  وی با بیان اینکه چهار آسیب اصلی در جامعه ایلام اعتیاد، طلاق، اقدام به خودکشی و حاشیه نشینی است، گفت: در زمینه اعتیاد استان ایلام رتبه 26 کشور را دارد .

معاون استاندار ایلام ادامه داد: در حالیکه نرخ اعتیاد در کشور 5/4 است این عدد در ایلام 1/9 را نشان می دهد و اینجا می توان گفت که استان ما در زمینه مواد مخدر جزو پاک ترین استان های کشور به شمار می آید .

انتهای پیام/

دیدگاه شما

خامنه ای دات آی آز