آخرین اخبار

3. شهريور 1398 - 10:33   |   کد مطلب: 33185
با موافقت شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم صورت گرفت؛
ایجاد رشته مهندسی زیست فناوری (بیوتکنولوژی) در دانشگاه ایلام
با موافقت شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم رشته مهندسی زیست فناوری (بیوتکنولوژی) در دانشگاه ایلام دایر و اولین دوره پذیرش دانشجو در این رشته در مهرماه سال جاری انجام خواهد گرفت.

به گزارش ایلام رصد، دکتر "محمدعلی‎اکبری" رئیس دانشگاه ایلام، بیان داشت: با توجه حضور اعضای هیأت علمی جوان و پرتلاش و وجود آزمایشگاه‎ها و زیرساخت‎های لازم و در راستای سیاست راهبردی دانشگاه ایلام در راه‎اندازی و توسعه رشته‎های میان رشته‎ای و کاربردی، با رایزنی‎ها و پی گیری‎های بعمل آمده، شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم با راه‎اندازی رشته کارشناسی زیست فناوری در دانشگاه ایلام موافقت بعمل آورد و اولین دوره پذیرش دانشجو در این رشته هم اول مهر ماه سال جاری انجام خواهد گرفت.

علی‎اکبری در توضیح اهداف راه‎اندازی این رشته، اظهار کرد: رشته‌ بیوتکنولوژی‌ یک‌ رشته‌ کاربردی‌ و میان‌ رشته‌ای‌ علوم‌ پایه، کشاورزی و مهندسی است‌ که‌ قلمرو آن‌ حداقل‌ 33 حوزه‌ تخصصی‌ علوم‌ بعضاً با قدمت زیاد از جمله زیست شناسی و بویژه زیست شناسی مولکولی، بیوشیمی، میکروبیولوژی، ژنتیک، علوم گیاهی، علوم جانوری و سایر علوم منجمله شیمی، مهندسی شیمی، مهندسی بیوشیمی، داروسازی، کامپیوتر و ... را در برمی‌گیرد و هدف آن پرورش دانش آموختگان آشنا به کاربرد علوم زیستی در فرآیندهای مختلف می‎باشد.

رئیس دانشگاه ایلام درباره اهمیت این رشته، بیان داشت: گستردگی کاربرد زیست فناوری در قرن بیست و یک به حدی است که محیط زیست، اقتصاد، کشاورزی، بهداشت، درمان، تغذیه، صنعت و سایر جنبه‎های زندگی بشر را تحت تأثیر شگرف خود قرار خواهد داد، به همین دلیل دانشمندان قرن بیست و یک را قرن زیست فناوری نامگذاری کرده‎اند.

وی درباره شرایط تحصیل در این رشته، گفت: داوطلبان گروه‌های آزمایشی علوم تجربی و ریاضی فیریک می‌توانند در این رشته ادامه تحصیل دهند، چرا که بعضی از گرایش‎های این رشته به علوم پزشکی و بعضی دیگر از گرایش‎ها به رشته‎های مهندسی مربوط می‎شود.

رئیس دانشگاه درباره روند ادامه تحصیل در این رشته، بیان کرد: فارغ التحصیلان این رشته می‎توانند در یکی از گرایش‎های‌ زیست فناوری میکروبی‌، زیست فناوری ‌ پزشکی‌، زیست فناوری ‌ محیطی‌ و دریایی‌، زیست فناوری مولکولی‌، نانو زیست فناوری و بیوتکنولوژی‌ کشاورزی‌ (گیاهی‌) ادامه تحصیل دهند.

 

انتهای پیام/

دیدگاه شما

خامنه ای دات آی آز