آخرین اخبار

9. شهريور 1398 - 9:44   |   کد مطلب: 33191
مدیر کل امور مالیاتی استان از وصول 80 درصد مالیات درنظر گرفته شده برای استان ایلام در سال جاری خبرداد.

به گزارش ایلام رصد، «عزیزاله عباسپور» مدیرکل امور مالیاتی استان ایلام، با بیان اینکه یکی از اهداف طرح جامع نظام مالیاتی جایگزینی درآمدهای مالیاتی کشور به جای درآمدهای نفتی است، اظهار کرد: در سال های اخیر 30 تا 40 درصد درآمد دولت از محل مالیات بوده و این درصد با نظام جامع مالیاتی بیشتر خواهد شد و علاوه بر این ، طرج جامع مالیاتی مسئله شفافیت و دسترسی به اطلاعات مالی به منظور هوشمندسازی مالیات‌ستانی را محقق خواهد کرد.

مدیرکل امور مالیاتی استان با اشاره به کسب رتبه برتر استان در اجرای شاخص‌های طرح جامع مالیاتی در سطح کشور،  گفت: این موفقیت با تغییر رویکردهای مدیریتی، تلاش همکاران و همدلی و همراهی مودیان به دست آمد و 104  درصد اهداف پیش‌بینی شده مالیاتی استان محقق شد.

عباسپور تصریح کرد: برای سال جاری نیز مبلغ 250 میلیارد تومان مالیات برای استان پیش بینی شده که تا کنون 80 درصد آن محقق شده و با برنامه‌ریزیهای انجام شده بخصوص با راه‌اندازی سامانه جامع (سنیم) برای انجام امور مالیاتی به صورت الکترونیکی، 20 درصد مابقی را نیز وصول خواهیم کرد .

وی با اشاره به وجود ذهنیت غلط درمورد سازمان مالیاتی و عدم آگاهی لازم درمورد چگونگی مصرف درآمدهای مالیاتی از همکاری با سازمان های مختلف و برگزاری کارگاه های آموزشی درجهت آگاه سازی و فرهنگ سازی مالیات خبرداد و گفت: در این زمینه با همکاری هایی که با شهرداری داشتیم یک بوستان را به نام مالیات نام گذاری کردیم تا همشهریان عزیزمان متوجه موارد مصرف مالیات شان در امور زیربنایی و جاری استان بشوند .

عباسپور با اذعان به وجود فرار مالیاتی در سراسر دنیا ازجمله ایران در پاسخ به سوالی درخصوص فرارهای مالیاتی ایلام گفت: ما در سطح استان راهکارهایی را برای جلوگیری از فرار مالیاتی اتخاذ کرده ایم. وجود افراد متخصص در بخش اطلاعات خدمات مالیاتی برای شناسایی مودیان جدید و همچنین ورود به بحث مالیات پزشکان از جمله‌ی این راهکارها  است.

وی ادامه داد: در بحث پزشکان می‌توان گفت تمامی مطب‌ها در سطح شهر ایلام دارای دستگاه کارت خوان بوده و از آن استفاده می‌کنند و اگر مطبی در استان کارت خوان نداشته باشد، خود مردم به ما اطلاع می‌دهند .

عباسپور از رصد اطلاعات مالی پزشکی به کمک بیمه های طرف قرارداد با آنها خبرداد و از همکاری نهادهای نظارتی در این زمینه تقدیر کرد.

مدیرکل امور مالیاتی استان ادامه داد: متاسفانه عموم مردم بخصوص تولیدکنندگان از مشوق‌های سازمان برای تولید بی‌خبر هستند، طبق قانون اگر واحدهای تولیدی دارای نظم مالی از جمله ارائه به موقع اظهارنامه‌ها و دفاتر و اسناد محکم باشند، می‌توانند از معافیت مالیات بر درآمد بهره‌مند گردند. این معافیت برای مناطق توسعه یافته 5 سال و برای مناطق توسعه نیافته 10 سال است. البته  در بند 132 قانون مالیات‌های مستقیم شرایطی فراهم شده که تولیدکنندگان بتوانند حتی تا 13 سال نیز از این معافیت مالیات بر درآمد استفاده کنند .

وی با بیان این نکته که در ایلام اغلب شاهد قصور مودیان در شناخت قانون هستیم گفت: گاهی عدم هم‌خوانی درآمدهای ارائه شده توسط تولیدکننده در اظهارنامه با دفاتر اسناد تولیدی‌ باعث از بین رفتن امکان استفاده از این معافیت ها می شود .

عباسپور درباره مشوق‌ها به مالیات بر ارزش افزوده ، گفت: در بحث مالیات بر ارزش افزوده ما به تولیدکننده می‌گوییم هزینه‌ای را که برای خرید مواد اولیه پرداخت کرده است به عنوان اعتبار مالیاتی به سازمان مالیات عرضه کند و پس از تبدیل مواد اولیه به اجناس قابل فروش و فروش آن‌ها، مالیات کامل کالاها را از خریدار اخذ کند.

وی تصریح کرد: سازمان مالیاتی مابه التفاوت کسر اعتبار مالیاتی توليدکننده از مالیات اخذ شده از خریدار را به عنوان مالیات بر ارزش افزوده می‌گیرد و  در اینجا مشاهده می‌کنید که تولیدکنندگان نقش یک مامور مالیاتی و نقش یک واسطه را دارند و قانون عملا از تولید حمایت می‌کند

مدیرکل امور مالیاتی استان با بیان اینکه گاهی واحد های تولیدی در سامانه ارزش افزوده ثبت نام نمی‌کنند، تصریح کرد: این موضوع سبب رد شدن اعتبار مالیاتی تولیدکنندگان و اخذ کامل مالیات از آنها و درنتیجه متضرر شدن بنگاه ها می‌شود.

عباسپور در پایان با اشاره به بخشنامه سازمان امور مالیاتی کشور در خصوص بخشودگی جریمه های مالیاتی گفت: اگر مودیان تا پایان مهرمال سال جاری اقدام به پرداخت بدهی‌های قطعی خود کنند، می‌توانند از بخشودگی 100 درصدی جرایم مالیاتی قابل بخشش خود بهره مند شوند و این امکان برای ماه‌های پس از مهرماه با این درصد بخشودگی وجود نخواهد داشت.

 

انتهای پیام/

دیدگاه شما

خامنه ای دات آی آز