جاذبه‌های تفریحی و گردشگری شهرستان بدره

سرویس: استان ایلام
کد خبر: 357
|21:15 - 1401/01/11
نسخه چاپی
جاذبه‌های تفریحی و گردشگری شهرستان بدره
شهرستان بدره دارای طبیعتی بکر و دیدنی مثل روستای گردشگری زید و دره زیبای رازیانه است و هرساله گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند.

به گزارش ایلام رصد ، ایلام، شهرستان بدره در دامنه کبیرکوه در کنار رودخانه سیمره و جنگل‌های طبیعی بادام و بلوط قرار گرفته است و دارای استعداد کشاورزی و باغداری و پرورش ماهی قزل آلا است.

این شهرستان از شرق به استان لرستان، از شمال به شهرستان‌های ایلام و سیروان، از جنوب به دره‌شهر و از غرب به شهرستان دهلران منتهی می‌شود.

 شهر بدره مرکز این شهرستان است و مردم آن عمدتاً به گویش بدره‌ای سخن می‌گویند.

این شهرستان دارای جاذبه‌های فراوانی است که مهمترین جاذبه‌های گردشگری این شهرستان عبارتند از:

1)  دره ییلاقی کلم:
 این دره زیبا و سرسبز ییلاقی در روستای نمونه گردشگری کلم واقع شده است فاصله این دره زیبا از شهر ایلام ۶۰ کیلومتر است و دارای انواع باغات میوه و رودخانه‌های فصلی و دائمی است به گونه‌ای که جنگل و با خانه‌های روستایی آن به هم آمیخته‌اند.

زمان سفر به این روستا تمامی فصول سال و به ویژه فصل تابستان است و عمده مراجعین آن از اهالی شهرهای استان هستند، روستای کلم قدمت طولانی سکونت انسانی دارد، بررسی آثار باقی‌مانده از جمله قلعه و آتشکده، احتمال قدمت و سابقه تاریخی روستا را به دوران مادها افزایش داده است.

2)زیارتگاه جابر انصار:

 در ۱۲ کیلومتری شمال شهر بدره و در بین کوه‌های"مله ریته" و "چال می" در روستایی به نام جابر زیارتگاهی قدیمی وجود دارد.

 این زیارتگاه در نزدیکی یکی از راه‌های باستانی واقع شده است، دره‌ای که بین دو کوه گچی مذکور می‌گذرد دارای آبی شور است، انتهای دره مقبره را در خود جای داده است که به بقعه جابر معروف است.

طایفه‌ای از ساکنین بدره معتقدند که صاحب مقبره جابربن عبدالله انصاری است، بعضی نیز مدعی هستند که ممکن است «جابربن حیان» باشد که هر روایتی صحیح نیست.

3)تنگه زرانگوش:تنگه زرانگوش دارای طبیعتی بسیار زیبا با درختان کهن و حیات وحش است، ارتفاع این تنگه بالغ بر ۵۰۰ متر است و در تمام فصول مخصوصاً بهار و زمستان آب در درون تنگه جاری است، تنگه دارای دو اشکفت یا غار دوقلو است و بقعه امامزاده بابازید در نزدیکی آن جای دارد این تنگه در مسیر جاده بدره به دره شهر قرار دارد.

4)روستای گردشگری زید:

روستای «زید» از توابع شهرستان بدره است و دارای دره‌های بسیار بزرگ و شگرفی است؛ انبارهای تاریخی گندم در دل صخره‌های بزرگ که تاکنون به طور کامل شناسایی نشده‌اند از جذابیت‌های این روستاست.

این روستا به دلیل وجود" امامزاده زید بن علی" این نام را به خود گرفته است، این امامزاده از نوادگان امام موسی کاظم (ع) است و از گذشته تاکنون جایگاه بالایی نزد مردم داشته است.

5)تنگه رازیانه:
 تنگه زیبای رازیانه در دامنه کبیرکوه و در جاده ایلام به بدره واقع شده است، در درون تنگه رودی فصلی جریان دارد در زیباترین بخش از مسیر عبور خود دره‌ای پر پیچ و خم و نسبتا عمیق و آبکند در دل سنگ‌های رسوبی ایجاد کرده است.

جلوتر از دره گداری وجود دارد که با گذشتن از آن به جنگل‌های بلوط و سایه سار صخره‌ها می‌توان راه یافت تنگه رازیانه در لیست آثار ملی به ثبت رسیده است.

6)تنگه کافری:
تنگه کافری در نزدیکی شهر بدره قرار دارد و از مهم‌ترین و پربازدیدترین جاهای دیدنی ایلام نیز به شمار می‌رود. این تنگه که در ۱۵ کیلومتری شمال شهر بدره، سه کیلومتری شمال شهرک ولیعصر و در جاده ایلام به‌ سمت دره شهر جای دارد.

تنگه کافری یکی از زیبایی‌های زاگرس به شمار می‌رود که پشت سد سیمره و در منطقه‌ای کوهستانی و در میان کوه‌های کبیرکوه، دینارکوه و مانشت جای گرفته است؛ یکی از علت‌های شکل‌گیری این تنگه و سایر زیبایی‌های ایلام، وجود همین ارتفاعات است.

رودخانه‌ای که در تنگ کافری جریان دارد از کوه‌های سربه فلک کشیده و استوار کبیرکوه سرچشمه می‌گیرد که پس از عبور از میان کافری، خود را به رودخانه معروف سیمره می‌رساند.

این رودخانه به‌همراه چشمه‌های آب این دره را تشکیل می‌دهند؛ طول این تنگه رویایی دو کیلومتر است که در ارتفاع ۷۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد و با داشتن چشم‌اندازی خیره‌کننده به رودخانه و سد سیمره، یکی از پرطرفدارترین مکان‌های دیدنی بدره محسوب می‌شود.

شهرستان بدره با توجه به تازه تاسیس بودن اما دارای طبیعتی بکر و دیدنی است که با یک بار دیدن از این شهرستان مهمان همیشگی این شهرستان در طول سال خواهید بود پس منتظر شما مهمانان نوروزی به شهرستان بدره خواهیم بود.

انتهای پیام