آخرین اخبار

29. آبان 1396 - 7:51   |   کد مطلب: 30170
امروزه چه کسی نمی داند که عربستان از نخستین لحظات شروع بحران منطقه، با حمایت های همه جانبه از گروه های تروریستی موضع منفی و خصمانه ای در قبال کشورهای مسلمان اتخاذ کرده است؟

یادداشت ایلام رصد::  سیاست های نابخردانه و مداخله‌جویانه عربستان سعودی که به مثابه یک مار زخمی به جان کشورهای منطقه افتاده و همچنین هزینه‌ دلارهای بادآوردۀ آنان برای ترویج و تسلیح تروریسم، ضمن ایجاد شکاف گسترده میان کشورهای منطقه حساس و پر تنش خاورمیانه، موجب ارائه یک چهره خشن و مکدر از اسلام در اذهان مردم دنیا شده است.

حکام سعودی غافل از اینکه دوران شارلاتان بازی و برادر بزرگ‌تری به پایان رسیده است همچنان چون اسلاف خویش، بر منش سلطه‌گری، قبیله بازی، اشغال و تجاوز اصرار داشته و گویی نمی فهمند و یا نمیخواهند بفهمند که دنیای امروز و عرصه سیاست بین الملل با گذشته های دور متفاوت بوده و به همان میزان که علم، تکنولوزی، و بویژه ارتباطات توسعه یافته است به همان میزان از جامعه قبیله ای و سنتی بر منش شارلاتان بازی عربی دور شده اند.

لذا یا باید بپذیرند که همراه انسان توسعه یافته معاصر سیر توسعه انسانی را درک و همگام با جوامع متمدن در فضایی آرام، صلح و آرامش را برای منطقه بویژه کشورهای مسلمان خاورمیانه را فراهم کنند و یا چنان شتری چموش، عواقب تلخ سواری دادن به استعمارگران (انگلیس و آمریکا)، لگد انداختن هرازگاه خویش را بپذیرد.

امروزه چه کسی نمی داند که این کشور از نخستین لحظات شروع بحران منطقه، با حمایت های همه جانبه از گروه های تروریستی (القاعده، داعش، النصره و ...) موضع منفی و خصمانه ای در قبال کشورهای مسلمان اتخاذ کرده است؟ موضع سعودی ها در قبال بحران سوریه، عراق، لبنان و یمن غیرواقعی و پر از دروغ و افتراء در برابر افکار عمومی جهان بوده و این در حالی است که همزمان سران سعودی همواره در موقعیت هایی گوناگون ایران را به انتشار و حمایت از تروریسم متهم می کنند غافل از اینکه خود منشأ ترور و خشونت بوده و با تفکرات وهابی در ورای تمامی مشکلات و مصائب امت عربی و اسلامی قرار گرفته اند.

چرچیل سیاستمدار و نویسنده بریتانیایی قریب به هفتاد سال پیش با آگاهی از روحیه و افکار بادیه نشینان عربستان با ایراد این جمله معروف که: «اگر عربستان از بین برود خیانت از بین می رود» فهم بهتری را از خیانت و خباثت حکام سعودی به افکار عمومی جهان ارائه می کند.

چه کسی از عربستان خواسته است تا برای کشورهای یمن، سوریه، لبنان، عراق، قطر و ... تعیین تکلیف کند و هر بار با یک بهانه واهی اوضاع آرام کشورهای منطقه را به کام مردمانشان تلخ کند؟ کدام کشور تسلیحات زرهی تروریست ها را فراهم و آنان را به مدرن ترین جنگ افزارهای روز دنیا تجهیز میکند؟ مفتیان کدام کشور با فتوای جهاد و نکاح محارم خویش را به سوریه و عراق برای ساپورت و تقویت جنسی تروریست ها فرستاده اند؟

لذا طبیعی است که با قرار گرفتن ایران در رأس محور مقاومت و نفوذ گسترده حزب الله لبنان در منطقه خاورمیانه، کام کشورهایی مثل عربستان، امارات و برخی کشورهای فرامنطقه‌ای همچون آمریکا، انگلیس و فرانسه از پیروزی‌های محور مقاومت تلخ گشته و تمام تلاش خود را برای شکست این محور انجام دهند، ولی در نهایت این افکار عمومی منطقه و جهان است که حقانیت ایران و حزب الله را تایید و پلشتی آل سعود را بهتر از گذشته درک خواهند کرد.

دیدگاه شما

خامنه ای دات آی آز