آخرین اخبار

1. فروردين 1397 - 8:25   |   کد مطلب: 32611
به مناسبت شهادت‌ امام‌هادی ‌علیه‌السلام؛
پایه ریزی زمینه‌های قدرت یافتن تفکر شیعی در زمان امام دهم(ع)
امروز نیز دشمنان با صرف فرهنگ شیعی مشکلی ندارند، با قدرت یافتن این فرهنگ - یعنی دقیقا همان ماموریت ویژه‌ی ائمه رضوی و خصوصا امام هادی علیه السلام - مخالف‌اند.

ایلام رصد:: * وقتى که انگلیسی ها در دهه‌ى دوّم قرن بیستم - هزار و نهصد و خرده‌اى - آمدند و وارد عراق و مسلّط شدند، بعد آن فرمانده‌ى نظامى انگلیسى دید یک نفرى فریادى بلند کرده، دارد صدایى میزند، دستپاچه شد - روى مناره یک کسى اذان میگفت  پرسید این سر و صدایى که هست چیست؟ گفتند اذان میگوید. گفت علیه ما است؟ یکى گفت نه؛ گفت خب، هرچه میخواهد بگوید...

 تفکرهای زیادی هستند که در ساحت اندیشه باقی مانده و لزوما ظرفیت تبدیل به یک قدرت اجتماعی را ندارند. چه بسا اصلا توصیه‌شان هم به انزوا و دوری از قدرت است؛ مثل آن اندیشه‌ای که به اسم مسیحیت می‌گوید «اگر کسی به تو سیلی زد، به او اجازه بده یک سیلی دیگر نیز به آن طرف صورت تو بزند»

فرهنگ و اندیشه اسلام، قدرت دارد و قدرت می‌دهد. فکر و فرهنگ شیعی، قابلیت بسیار فراوانی دارد که تبدیل به قدرت اجتماعی شود. نمونۀ سادۀ این مطلب، بحث خمس است که به امام معصوم و نائب او، نوعی قدرت اجتماعی می‌دهد. راز اسلام سیاسی امام (ره) این بود که فکر و فرهنگ شیعی، قدرت سیاسی به همراه می‌آورد.

 در میان ائمه هدی صلوات الله علیهم، ائمه رضوی ماموریت ویژه‌ی تبدیل معارف‌شیعی به قدرت‌اجتماعی را داشتند.
در این میان، امام هادی علیه السلام با تمام محدودیت هایی که برایشان ایجاد شده بود، بیش از سایر دوره‌ها در گسترش «شبکه وکالت» ائمه هدی در بین شیعیان و پایه ریزی زمینه‌های قدرت یافتن تفکر شیعی موفق شدند.

 امروز نیز دشمنان با صرف فرهنگ شیعی مشکلی ندارند، با قدرت یافتن این فرهنگ - یعنی دقیقا همان ماموریت ویژه‌ی ائمه رضوی و خصوصا امام هادی علیه السلام - مخالف‌اند.

 وظیفه ما محبان ایشان، کمک به اعتلا و قدرت یافتن این فرهنگ است. باید مواظب بود تا یک وقت به بهانه‌های مختلف، «فرهنگ و معارف شیعی را از قدرت جدا نکنند»

 موجز کلام همان که:
«اذانى که علیه او نباشد، «الله‌اکبر» ى که او را کوچک نکند، خب هرچه میخواهد بگوید، بگوید...!»

 

 

*میرهادی پژوهشگر

دیدگاه شما

خامنه ای دات آی آز