ایلام رصد20:23 - 1400/08/04

بازگشت تدریجی عرضه سوخت در جایگاه‌ها به روال عادی/ مشکل جایگاه‌های سوخت در اسرع وقت حل می شود

پس از بروز مشکل در سامانه کارت هوشمند سوخت، سخنگوی وزارت نفت با تایید این مشکل فنی و خارج کردن سامانه کارت سوخت از مدار، اعلام کرد: مردم می‌توانند با قیمت آزاد و پرداخت نقدی از خدمات پمپ بنزین‌ها استفاده کنند.

به گزارش ایلام رصد ،گزارش‌‌های میدانی و مردمی حاکی از این است که از ساعتی پیش پمپ بنزین‌ها در اغلب نقاط کشور دچار وقفه و اختلال در سرویس دهی شده‌اند.

بررسی‌ها، این گزارش‌های مردمی را تایید می‌کند.

تا این لحظه هیچ دلیلی به صورت رسمی در این باره اعلام نشده، اما به نظر می‌رسد بروز مشکل فنی در سیستم هوشمند سوخت رسانی دلیل وقفه و اختلال ایجاد شده است.

فاطمه کاهی سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران هم گفت: جلسه‌ای فوری درباره این موضوع در شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران در حال برگزاری است که به محض پایان یافتن جلسه اطلاع رسانی عمومی خواهد شد.

 

وزارت نفت: مشکلی برای سوخت گیری با قیمت آزاد وجود ندارد

علی فروزنده سخنگوی وزارت نفت درباره اختلال در پمپ بنزین‌ها  در جمع خبرنگاران، گفت: مشکل فنی در سامانه کارت سوخت اتفاق افتاده و برهمین اساس، شرکت ملی پخش سامانه هوشمند را از مدار خارج کرده است تا مردم با قیمت آزاد و پرداخت نقدی بتوانند از خدمات پمپ بنزین ها استفاده کنند.

 

وی افزود: سوخت گیری در جایگاه‌های سوخت با مشکل مواجه نیست، مشکلی برای سوخت گیری وجود ندارد و مردم می توانند با قیمت آزاد سوخت گیری کنند. 

 

فروزنده گفت: این اطمینان را به مردم می دهم که هیچ مشکلی برای سهمیه سوخت مردم به وجود نخواهد آمد و کارشناسان در حال بررسی و رفع مشکل هستند و به محض رفع مشکل به مردم اطلاع رسانی می شود.

 

 

علی فروزنده با تایید اختلال در سامانه کارت هوشمند سوخت، اظهار کرد: با وجود این مشکل، امکان دریافت بنزین آزاد از جایگاه‌های سوخت وجود دارد.

 

مدیر کل روابط عمومی وزارت نفت گفت: در حال حاضر جلسه‌ای با حضور کارشناسان و مسئولان وزارت نفت در حال برگزاری است و این مشکل به زودی برطرف خواهد شد.

 

 

فقط سامانه سوخت از مدار خارج شده است/ امکان سوختگیری با نرخ آزاد وجود دارد

 

امین رضانواز سخنگوی صنف جایگاهداران سوخت کشور در خصوص اختلال در پمپ بنزین های سراسر کشور گفت: تمامی متخصصان شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی درحال کار هستند چرا که مشکل به وجود آمده یک مشکل نرم افزاری است.

 

وی افزود: هیچ زمانی برای رفع مشکل قابل پیش بینی نیست اما مردم می توانند بنزین و گازوئیل را با نرخ آزاد تهیه کنند تا اختلال در سامانه رفع شود .

 

رضانواز از مردم خواست به هیچ وجه در پمپ بنزین ها تجمع نکنند و گفت: متأسفانه در ۸ سال گذشته به لحاظ بی توجهی به‌ سامانه هوشمند سوخت، این سامانه دچار استهلاک شده است.

 

 

وزارت نفت: هیچ مشکلی برای سهمیه‌ سوخت ایجاد نخواهد شد

 

اداره کل روابط عمومی وزارت نفت در اطلاعیه رسمی اعلام کرد: «در پی مشکل فنی ایجاد شده در سامانه کارت هوشمند سوخت، از دقایقی پیش استفاده از کارت سوخت در جایگاه‌های عرضه سراسر کشور دچار وقفه شده است؛ اما طبق اطلاعات به دست آمده شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران هم‌اکنون سوخت‌گیری در جایگاه‌های عرضه مشکلی ندارد و باوجود خارج شدن سامانه هوشمند سوخت از مدار، مردم می‌توانند با قیمت آزاد سوخت‌گیری کنند.

 

توقف فعالیت تعداد اندکی از جایگاه‌های عرضه سوخت در سطح کشور که به‌دلیل بروز مشکل فنی در سامانه هوشمند سوخت ایجاد شده، موقتی است بنابراین تا رفع مشکل فنی از هموطنان عزیز تقاضا داریم صبوری کنند.

 

کارشناسان شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در حال بررسی مشکل فنی ایجاد شده و رفع آن هستند و این اطمینان به هموطنان عزیز داده می‌شود که هیچ مشکلی برای سهمیه‌ سوخت هموطنان ایجاد نخواهد شد.»

 

 

سخنگوی کمیسیون انرژی: شایعه گرانی بنزین کذب محض است/ مشکلی برای سهمیه‌های سوخت هموطنان ایجاد نخواهد شد

 

مصطفی نخعی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس نیز در گفت‌وگو با خبرنگار راه دانا؛ درباره قطعی سامانه کارت هوشمند سوخت در جایگاه‌های سراسر کشور، اظهار کرد: دلیل اصلی این امر هنوز مشخص نشده و احتمالاتی مطرح شده که هک و حمله‌های سایبری نیز از این دست احتمالات بیان شده است و نمی‌توان اظهار نظری در این مورد داشت و مردم به شایعات توجه نکنند.

 

وی ادامه داد: البته در دقایق اولیه اختلال در سامانه کارت هوشمند سوخت، سامانه به صورت دستی شده و امکان سوخت‌گیری با قیمت آزاد ۳ هزار تومان برای بنزین و ۶۰۰ تومان برای نفت گاز فراهم است. و قطعا مشکلی برای سهمیه‌های سوخت هم‌وطنان ایجاد نخواهد شد.

 

نخعی با اشاره به شایعات فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، گفت: از مردم تقاضا داریم به این شایعات توجهی نکنند و اخبار را فقط از منابع رسمی پیگیری کنند. در مورد شایعه افزایش قیمت حامل‌های انرژی و گرانی بنزین نیز با اطمینان می‌گویم که از اساس کذب است و دولت و مجلس هیچ برنامه‌ای برای گرانی بنزین ندارند و هیچ تصمیمی بنا نیست در این زمینه گرفته شود.

 

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس بیان کرد: اکنون برای قضاوت در این باره که این حمله سایبری بوده و یا اختلالی ساده در سامانه جایگاه، زود است و نمی‌توان اظهار نظری کرد.

 

وی گفت: از مردم تقاضا داریم در صورت نیاز با صبوری به میزان نیاز خود فعلاً بنزین را با قیمت آزاد تهیه کنند تا وزارت نفت این مشکل را حل کند و پس از رفع مشکل به جایگاه‌ها مراجعه و با کارت هوشمند سوختگیری کنند.

 

 

 

مشکل نرم‌افزاری عامل قطع شدن سامانه کارت سوخت است

 

سخنگوی صنف جایگاه داران سوخت کشور هم در گفتگویی تلویزیونی گفت: از ساعت ۱۱ صبح امروز در جایگاه‌های سوخت سراسر کشور اختلال در سامانه هوشمند سوخت به وجود آمده است که علت مشکل، نرم افزاری است.

 

رضا نواز افزود: علت مشکل در سامانه سوخت پمپ بنزین‌ها، نرم افزاری است. منتهی در ۸ سال گذشته به علت بی توجهی به موضوع سامانه هوشمند سوخت، دستگاه‌ها و کارتخوان های سوخت نصب شده در جایگاه‌ها، کاملاً مستهلک شده اند که در حال حاضر مشکل نرم افزاری هم اضافه شده است.

 

وی گفت: در حال پیگیری موضوع به روزرسانی و حل مشکل نرم افزاری هستیم. فعلاً تا رفع مشکل، امکان سوخت گیری برای بنزین و گازوئیل آزاد وجود دارد ولی با کارت سوخت امکان سوخت گیری نیست.

 

نواز ادامه داد: همه متخصصین شرکت ملی پخش پالایش فرآورده‌های نفتی و مجموعه وزارت نفت در حال تلاش برای رفع مشکل هستند.

 

سخنگوی صنف جایگاه داران سوخت کشور گفت: از هموطنان خواهش می‌کنم در جایگاه‌های سوخت تجمع نکنند و به اطلاعیه‌هایی که از شرکت‌های تابع وزارت نفت و شرکت ملی پخش پالایش فرآورده‌های نفتی صادر می‌شود، توجه کنند.

 

 

ظرف چند ساعت آینده جایگاه‌ها آماده عرضه سوخت آزاد خواهند شد

 

رضایی، مدیر سامانه هوشمند سوخت هم در گفت و گوی تلویزیونی، با بیان اینکه جلسات جهت بررسی مشکل فنی جایگاه‌های سوخت در حال برگزاری است، اظهار کرد: جایگاه‌های سوخت به تدریج برای عرضه سوخت با نرخ آزاد و خارج از سهمیه بندی در حال فعالسازی هستند.

 

وی افزود: از هموطنان خواهش می‌کنیم به جایگاه‌هایی که هنوز فعالسازی نشده اند مراجعه نکنند و صبور باشند. کارشناسان ما در حال مراجعه به جایگاه‌ها هستند تا با خارج کردن سامانه هوشمند سوخت از مدار، امکان سوخت گیری آزاد را فراهم کنند.

 

وی ادامه داد: ظرف چند ساعت آینده ۷۰ درصد جایگاه‌ها آماده عرضه سوخت آزاد خواهند شد.

 

رضایی افزود: مشکل سخت افزاری را تکذیب می‌کنم و مشکل فقط نرم افزاری است؛ البته با توجه به حساسیت سوخت رسانی، سعی می‌کنیم با راهکارهای موازی یعنی عرضه سوخت با نرخ آزاد از بروز مشکل برای مردم جلوگیری کنیم.

 

 

وزارت نفت: شایعه افزایش قیمت سوخت قویاً تکذیب می‌شود

 

روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: مشکل فنی در سامانه هوشمند سوخت موقتی است و فرآورده به میزان کافی در انبارهای نفت و جایگاه‌های عرضه سوخت وجود دارد.

 

در این اطلاعیه شایعات مربوط به افزایش قیمت سوخت قویاً تکذیب شده است.

 

 

۴۰ درصد جایگاه‌های سوخت به مدار بازگشتند

 

فاطمه کاهی سخنگوی شرکت ملی فرآورده‌های نفتی ایران گفت: اکنون ۴۰ درصد از جایگاه‌های سوخت کشور به صورت دستی به مدار فعالیت بازگشته‌اند.

 

وی افزود:‌در این جایگاه ها امکان عرضه بنزین و گازوئیل به نرخ دوم و قیمت آزاد وجود دارد.

 

کاهی گفت: در تلاشیم تا مشکل فنی سامانه هوشمند سوخت هر چه سریع تر رفع شود تا امکان دریافت بنزین به نرخ یارانه ای نیز فراهم شود.

 

 

حل مشکل جایگاه‌های سوخت تا ساعاتی دیگر

 

علی فروزنده سخنگوی وزارت نفت گفت: بعضی جایگاه‌های سوخت باز و امکان سوخت گیری دارند اما بعضی دیگر از جایگاه بسته است و فعلا خدمات نمی‌دهند.

 

وی افزود: مسئولان شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های در حال اعزام تیم‌های فنی به جایگاه‌ها برای راه‌اندازی آنها هستند؛ مردم فعلا برای دریافت سوخت به جایگاه‌های سوخت مراجعه نکنند.

 

سخنگوی وزارت نفت گفت: مردم نگران گران شدن بنزین نباشن و تا ساعاتی دیگر مشکل برطرف خواهد شد و امکان دریافت بنزین به قیمت‌های قبل فراهم خواهد شد.


استاندار تهران: بنزین به صورت نقدی فروخته می‌شود

استاندار تهران با اشاره به فروش نقدی بنزین گفت: مشکل جایگاه‌های سوخت در اسرع وقت حل می‌شود.

 محسن منصوری در مورد وضعیت پمپ بنزین ها اظهار داشت: مشکل نرم افزاری در سامانه هوشمند سوخت به وجود آمده که در اسرع وقت حل می شود.

وی ادامه داد: هر چند فروش بنزین با کارت سوخت دچار مشکل نرم افزاری شده، اما اکنون فروش بنزین آزاد به صورت نقدی در جایگاه های سوخت انجام می شود.

استاندار تهران تاکید کرد: مردم پول نقد به همراه داشته باشند و نگرانی نداشته باشند چرا که مشکل به سرعت حل می شود.

 


مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: مشکل عرضه سوخت در جایگاه‌ها تا ساعات آینده برطرف می‌شود


مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی اعلام کرد: مشکل عرضه سوخت در همه جایگاه‌ها به‌صورت دستی در حال رفع شدن است و تا چند ساعت آینده این مشکل در سراسر جایگاه‌های عرضه سوخت کشور برطرف می‌شود.

جلیل سالاری گفت: مشکل در پی اختلال ارتباطی میان سامانه‌های جایگاه‌های عرضه سوخت با سامانه مرکزی پدید آمده که این چالش در حال بررسی و رفع است.

وی تاکید کرد: برای رفع این مشکل به‌صورت دستی در حال اقدام هستیم و سیستم آفلاین داخل جایگاه‌ها عرضه سوخت را با نصب نرم‌افزار، فعال می‌کنیم و ارتباط بین ترمینال و مرکز در بعضی از جایگاه‌ها برقرار شد.

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش گفت: هم‌اکنون امکان سوخت‌گیری در حدود ۱۵ جایگاه عرضه سوخت در شهر تهران فراهم شده است و در استان‌ها نیز به همین ترتیب عمل کرده‌ایم.

سالاری تأکید کرد: کارشناسان شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در حال اعزام به جایگاه‌های عرضه سوخت سراسر کشور هستند و به‌تدریج، به تعداد جایگاه‌های عملیاتی افزوده می‌شود.

وی در واکنش به مطرح شدن گزینه حمله سایبری در بعضی از رسانه‌ها گفت: این مورد هم‌اکنون در حال بررسی است که ببینیم آیا مشکل نرم‌افزاری یا حمله سایبری بوده است.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با تأکید بر این که تا چند ساعت آینده سامانه فعال شده و مشکل عرضه سوخت در سراسر جایگاه‌های عرضه سوخت کشور رفع می‌شود، گفت: هم‌اکنون به لحاظ جابجایی و انتقال فرآورده در کشور مشکلی وجود ندارد و ذخیره‌سازی‌های فرآورده به مقدار کافی وجود دارد.


ازسرگیری سوخت‌رسانی ۴۳ جایگاه در استان تهران


طبق اعلام شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی تهران، هم‌اکنون ۴۳ جایگاه در استان تهران امکان توزیع سوخت را دارند و مشکل عرضه سوخت در جایگاه‌ها تا ساعات آینده برطرف می‌شود.

 

 

اطلاعیه مرکز ملی فضای مجازی درباره حمله سایبری به سامانه سوخت

 

 مرکز ملی فضای مجازی درخصوص حمله سایبری به سامانه هوشمند سوخت اعلام کرد: به اطلاع هموطنان گرامی می‌رساند، ساعت ۱۱ صبح روز سه شنبه (۱۴۰۰/۰۸/۰۴) مرکز افتا گزارشی درخصوص حمله سایبری به سامانه هوشمند سوخت کشور اعلام کرده و به تبع آن جایگاه‌ها در ارائه خدمات سوخت رسانی از مدار خارج شدند.

 

در همین راستا، دستگاه‌های ذیربط در حال رفع مشکل ایجاد شده می‌باشند و تا ساعاتی دیگر خدمات سوخت رسانی به حالت عادی برخواهد گشت.

 

 

 

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی: سامانه های پدافندی باید تقویت شود/ مشکل فنی است

 

ابراهیم عزیزی در خصوص قطعی سامانه هوشمند مدیریت سوخت بیان کرد: براساس گفته مسئولان وزارت نفت مشکلی که در سامانه مدیریت جامع سوخت ایجاد شده مشکلی فنی است.

 

وی اضافه کرد: یکی از مواردی که باید در کشور در خصوص سامانه‌های جامع مد نظر قرار بگیرد توجه به اصول پدافند غیرعامل است از این رو باید نسبت به تقویت موضوع پدافند غیرعامل در کشور توجه ویژه ای وجود داشته باشد تا از امکان اعمال خرابکارانه جلوگیری به عمل بیاید.

 

نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: هنوز گزارشی در خصوص اعمال خرابکارانه به منظور قطع دسترسی به سامانه هوشمند مدیریت سوخت به مجلس ارائه نشده است.

 

 

معاون وزیر نفت:شرایط پمپ بنزین ها تا اواسط فردا عادی می شود

 

 جلیل سالاری در برنامه زنده تلویزیونی دقایقی قبل در خصوص مشکل سامانه کارت سوخت گفت: از اواسط امروز مشکلی در سامانه کارت سوخت ایجاد شد. بلافاصله کارگروه مدیریت بحران در شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران شکل گرفت.

 

وی افزود: روش‌های مختلف برای رفع این مشکل بررسی شد. نهایتاً قرار شد سامانه سوخت رسانی غیرفعال و سوختگیری به صورت دستی انجام شود.

 

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران یادآور شد: آموزش سوختگیری به جایگاه‌ها زمان بر شد در حال حاضر ۵۰ درصد جایگاه‌های سوخت وارد مدار شده اند.

 

وی گفت: درچند جایگاه دیگر سوخت گیری از طریق سامانه کارت سوخت بررسی شد که در حال حاضر در ۵ جایگاه در سراسر کشور سوخت گیری با کارت انجام می‌شود.

 

معاون وزیر نفت یادآورشد: قول نمی‌دهم امشب صد درصد جایگاه‌های سوخت وارد مدار شوند. اگر چه رفع مشکلات سامانه در هر جایگاه چند دقیقه بیشتر زمان نمی‌برد اما باید به همه جایگاه‌های سوخت حتی بین راهی‌ها هم سر بزنیم.

 

وی تاکید کرد: به دنبال بازگرداندن سوخت گیری به روش کارت سوخت هستیم. به نظر می‌رسد تا اواسط فردا شرایط عادی شود.

 

 

این خبر تکیمل می‌شود...